Alman Der Spiegel, Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann'ın bugün tekrardan Türkiye Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığını öne sürmüştü.

DİPLOMATİK KAYNAKLAR DOĞRULADI

Diplomatik kaynaklar, Büyükelçi Erdmann'ın bakanlığa çağrıldığına dair haberleri doğrularken, Alman Büyükelçi'nin neden çağrıldığına ilişkin bilgi verilmedi.

Kaynaklar, Erdmann'ın çağrılmasının daha önceden planlandığını fakat büyükelçinin Ankara dışında olması nedeniyle görüşmenin bugün yapılabildiğini belirtti.

Erdmann, 16 Eylül Cumartesi günü de Köln şehrinde PKK terör örgütü yandaşlarının "Kürt festivali" adı altında düzenlediği etkinlikle ilgili Dışişleri Bakanlığına çağrılmıştı. Bakanlık, etkinliğin düzenlenmesini ve terör propagandasına izin verilmesini kınamıştı.

"TESADÜF"

Bakanlık kaynakları, Alman Büyükelçinin Dışişleri Bakanlığına kısa sürede ikinci kez gelmesinin tesadüf olduğunu belirtti.

MERKEL'DEN FLAŞ AÇIKLAMA

 

Merkel ve Fransa Başbakanı Edouard Philippe yaptıkları görüşmeden sonra gerçekleştirilen ortak basın toplantısında basın mensuplarının sorularını cevapladı.

"BİZE FAYDASI OLMAZ"


Bir gazetecinin Türkiye-AB müzakerelerinin askıya alınıp alınmayacağı hususundaki soruya Merkel, Türkiye konusunun ekim ayında yapılacak AB zirvesinde gündeme alınmasını istediğini hatırlatarak, "Biz öncelikle Türkiye konusunu bir sonraki Avrupa Konseyi'nin gündemine alınması önerisinde bulunduk. Birçok kez bunu kamuoyu önünde tartışmanın faydası olmadığını, bunun üzerine birbirimizle konuşmamız lazım" cevabı verdi.

FRANSA DA MERKEL'LE HEMFİKİR


Fransa Başbakanı Philippe de "Bu konuda Şansölyenin söylediğinin tümüne katılıyorum" dedi. Merkel, AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un AB'ye ilişkin önerileri arasında çok fark görmediğini belirterek, mümkün olan çok sayıda ülkenin Avro Grubu'nun üyesi olması için uğraştıklarını belirtti.