Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde ‘Muğla Teknopark’ı inşası kararı alındı. Yapılması için bir engel kalmayan teknoparkın imar tasarılar da tasdik edildi. Muğla Teknopark için Yenilenebilir Enerji, Sağlık Turizmi, Gıda-Tarım ve Hayvancılık konuları odağında çalışılması yönünde karar alındı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, 1992 yılında faaliyete geçti. Türkiye’nin en yeşil yerleşkesi üzerine kurulu vaziyette bulunan üniversite, Fethiye, Bodrum, Marmaris, Köyceğiz’e çok yakın… Muğla’nın takriben bütün semtlerinde bölümleri dağılmış vaziyette.

Tüm bunların yanı sıra bünyesinde trüf, arıcılık-çam balı, doğal taş, gıda incelemeleri gibi ulusal araştırma birimlerinden müteşekkil 45 Tetkik ve Tatbik Dairesi var. Tıp, Turizm, Spor Bilimleri, Sivil Havacılık ile birlikte Mühendislik ve İşletme gibi birbirinden farklı birçok temel disiplini içeren tam 349 farklı akademik programda eğitim hayatına katkı sağlıyor.

REKTÖRÜN AÇIKLAMALARI

Yükseköğretim Kuruluşlarını performanslarını yansıtan ‘Webometrics’ listesinde, geçtiğimiz yıl, Türkiye’de 188 kurum içerisinde otuzuncu, tesir miktarı açısından ise on ikinci sırada bulundu. Tüm bu gelişmelerin yanı sıra, rektör Harmandar, teknopark kurulacağını ilan etti.

Prof. Harmandar, “Muğla Teknopark için 10 milyon TL’lik sermayeden hareketle teknoparkın idaresini üstlenecek firmayı tesis ettik. Valilik, büyükşehir belediyesi, 13 ilçe belediyesi, bütün endüstri ve ticaret odalarını ve Muğla’da endüstriyel alanda lider olan firmaları, yüzde 49 hisseyi pay edecek biçimde, bu firmamıza aza kıldık. Bu şekilde 54 paydaşımız bulunuyor. Muğla Üniversitesi ise yüzde 51 hisseyi elinde bulunduruyor. Üniversite içerisinde teknoparka 64 dönüm arazi sağladık. Arazinin yapılması planlanan yapı çerçevesinde imara uygun bir yer olduğu Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca onaylandı.” açıklamalarında bulundu.