Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü olan Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, "Ukrayna’ nın toprak bütünlüğünün ihlali olarak görüyoruz. Bu tür açıklamalar ve eylemlerin çözüm arayışlarını daha güç hale getirdiği açıktır" dedi.

"ÇÖZÜM ARAYIŞINI GÜÇLEŞTİRİR"

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, Ukrayna’ nın doğu bölgesindeki ayrılıkçı kesimlerin yeni bir devlet kurdukları yönündeki beyanları ila alakalı bir soruyu yanıtladı. Söz konusu beyanları Ukrayna’ nın toprak bütünlüğünün ihlali olarak gördüklerinin altını çizen Müftüoğlu, "Ukrayna’ nın doğusundaki ayrılıkçı kesimlerin yeni bir devlet kurdukları şeklinde vermiş oldukları beyanlarını Ukrayna’ nın toprak bütünlüğünün ihlali olarak görmekteyiz. Bu türden yapılan açıklamalar ve eylemlerin çözüm arayışlarını daha güç hale getirdiği açıktır" şeklinde konuştu.

Ukrayna’ nın doğusunda meydana gelen meseleye ülkenin toprak bütünlüğü, egemenliği ve milletlerarası hukuk çerçevesinde çözüm bulunmasından yana olduklarını ifade eden Müftüoğlu, Türkiye’ nin başta Minsk süreci olmak üzere bu hedefe dönük tüm barışçıl girişimleri desteklemeye devam edeceğini vurguladı. Müftüoğlu, ilgili tüm tarafların da bu doğrultuda hareket etmelerinin önem taşıdığını ifade etti.