Türkiye' nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilci Yardımcısı olan Güven Begeç, Harem- i Şerif' te statünün değiştirilmesinin kabul edilemeyeceğini belirterek İsrail' e bu yöndeki tutumundan vazgeçmesi çağrısında bulundu. Güven Begeç, BM Güvenlik Konseyi' nde (BMGK) yapılan "Filistin dahil Ortadoğu' daki gelişmeler" konulu toplantıda yapmış olduğu konuşmada, İsrail- Filistin sorununun bölgesel ve küresel kalıcı barışa engel teşkil ettiğini söyledi.

Yaşanan son gelişmelerin bunu tekrar hatırlattığını ifade eden Daimi Temsilci Yardımcısı Begeç, "Önceliğimiz tansiyonun yükseltilmemesi ve tüm tarafların itidalli davranması gerekmektedir. Bununla birlikte İslam dünyası için Harem- i Şerif' in tarihi statüsünün ve kutsallığının korunmasının önemi konusunda çok açık olmalıyız. Tarihi statünün değiştirilme çabası barış içinde birlikte var olmayı tehlikeye atar." yorumunda bulundu.

TÜRKİYE'DEN İSRAİL'E ÇAĞRI

Güven Begeç, konuşması esnasında İsrail' e de çağrı yaparak "İsrail' den Harem- i Şerif' e girişi engelleyen kısıtlamaları kaldırması konusundaki uluslararası çağrıya kulak vermesini bekliyoruz." ifadelerinde bulundu. İsrail' in metal dedektörleri kaldırma konusunda aldığı son kararı "doğru yönde atılmış bir adım" olarak nitelendiren Begeç, statükonun korunmasının normale dönüş için temel olduğunu, bunun bir din ve ibadet özgürlüğü meselesi olduğunu vurguladı.

"SURİYE REJİMİ MÜZAKERELERİ ZEHİRLEMEMELİ"

Siyasi müzakereler için de muhalefetin demokratik olgunluk gösterdiğini dile getiren Begeç, "Suriye rejimi temsilcilerinin uzlaşmaz tutumunu sürdürmelerine ve sahadaki ihlaller ve zararlı söylemlerle müzakereleri zehirlemesine izin verilmemeli." dedi.