Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan'ın işgal edilen bölgelerine seyahat etme konusunda Türk vatandaşlarına uyarıda bulundu.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, ‘Azerbaycan’ın işgal altında olan yerlerine seyahat edecek olan Türk vatandaşlarına ilişkin seyahat ve güvenlik uyarısı’nda Türkiye'nin Azerbaycan’ın topraklarının ortalama beşte biri üstünde süren işgalin bitmesi için çeyrek asırdır Azerbaycanlı vatandaşları ile yakın bir ilişki yürütüldüğü belirtildi.

TÜRKİYE AZERBAYCAN ORTAKLIĞI

Diğer yandan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Bakü’de hazırlanan bir etkinlikte, Azeri-Çırak-Güneşli (AÇG) petrol yatakları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Albayrak AÇG petrol yataklarının üretim ve paylaşım anlaşmasının zamanının 2050 senesine kadar uzatılmasına yönelik konuşma gerçekleştirmişti.

Albayrak, Yalnızca Azerbaycan için değil, bölge ve enerji piyasaları bakımından da önem arz eden bir anlaşma olan, ‘Yüzyılın Kontratı’ adını alan AÇG anlaşmasının bundan sonra 21. Yüzyılı da kapsadığını belirterek, AÇG'nin Azerbaycan'ın epey fazla olan kaynaklarını simgelediğini, evrensel piyasalarına güvenli bir petrol kaynağı olması bakımından da çok faydası olacağını ifade etti.

Albayrak, uzun zaman önce Güney Gaz Koridorundan Şahdeniz Faz 1'den elde edilen gazın zaten Bakü-Tiflis-Erzurum Boru Hattı’nı kullanarak Türkiye'ye aktarımının gerçekleştirildiğini vurgulamıştı.