Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından, Arakan'a yapılan yardımlara dair bilgi verdi.


Türkiye'nin gayretleriyle Arakan Maungdaw'da günlerdir gıdası olmayan köylerdeki 3 bin ihtiyaç sahibi aileye yardım ulaştırıldığını belirten Çavuşoğlu, "TİKA'mız eliyle botlarla veya helikopterlerle dağıtılan 150 tonluk yardımlar pirinç ve kuru balıktan oluşuyor. Zor şartlarda milletimizin selamını Arakanlı kardeşlerimize ileten TİKA görevlilerimizin gayretleri takdire şayandır. Nerede bir mağdur ve mazlum varsa onlarla olmaya çabalıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

EMİNE ERDOĞAN DA YARDIM İÇİN GİTMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Arakan’da yaşanan zulümden kaçarak Bangladeş’e sığınan Müslümanları yalnız bırakmadı ve bügün ona eşlik eden heyetlerle birlikte yardım götürdü.

Emine Erdoğan Bangladeş’te yaptığı açıklamalarda, ‘Yaşanan bu olaylardan insan olarak etkilenmemek olası bir şey değil. Allah buradaki kardeşlerimizin yardımcısı olsun. Tüm dünyanın burada yaşananları görmesi ve bu konu ile gerek yardım gerekse siyasi alanlarda ilgilenmelerini diliyorum. Dünyaca bir sonuca ulaştırılması gereken bir konu. Böyle bir çağda tüm dünyanın gözleri önünde işlenen bu katliama inanmak mümkün değil.’ şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da söz konusu katliamı Birleşmiş Milletlere (BM) götüreceğini belirten Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaşananları orada anlatacağını ama uluslararası toplumunda bu konuda duyarlı olması gerektiğini söyledi.

DÜNYA KAMUOYUNA SESLENDİ

Emine Erdoğan, uluslararası çağrıda bulunarak, ‘Herkesin kedi evlatları var. Bizim evlatlarımız değil diye onları görmezlikten gelemeyiz. Bunda hepimiz sorumluyuz. Buraya da bu sebeple geldik. Dünya kamuoyuna bunu duyurmak ve göstermek için buradayız. Yardım için geldik. Lütfen herkes elinden gelen yardımları yapsın.’ dedi.