Türkiye’den 3 Kıtada Sağlık Hamlesi

Sağlık Bakanlığı, çeşitli sebeplerle ülkelerinde tedavi imkanı bulamayan hastalar için 13 yılda 3 kıtada 46 kez "Sağlık Haftası" etkinliği gerçekleştirdi.

Türkiye’den 3 Kıtada Sağlık Hamlesi

Türkiye’den 3 Kıtada Sağlık Hamlesi

Sağlık Bakanlığı, yurt dışına yönelik insani ve teknik yardım faaliyetlerine yönelik 2006'dan beri Asya, Afrika ve Avrupa'daki 20 ülkede şifa dağıttı.

Bugüne kadar 13 yılda 3 kıtada 46 "Sağlık Haftası" etkinliği düzenlenirken, Türk hekimleri, çeşitli sebeplerle yaşadıkları yerlerde tedavi imkanı bulamayan dost ve kardeş ülke vatandaşlarının yaralarını sardı.

Sağlık Haftası etkinlikleri kapsamında, yabancı ülkelerin sağlık personeline mesleki kapasitelerini geliştirmek üzere teorik ve uygulamalı eğitimler de verildi.

2006'dan itibaren düzenlenen 46 Sağlık Haftası'nda yaklaşık 5 bin ameliyat, 26 bin konsültasyon yapılırken, 5 bin 700 yabancı sağlık personeli eğitim aldı.

Bir Haftada 143 Ameliyat Yapıldı

Sağlık Bakanlığı, 29 Kasım-8 Aralık 2019 tarihleri arasında, Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te Türkiye-Özbekistan Sağlık Haftası Etkinliği ile eş zamanlı olarak Türk-Özbek Sağlık İş Forumu düzenledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Taşkent Pediatri Tıp Enstitüsü Hastanesi ve Cumhuriyet Acil Tıp Araştırma Merkezi Hastanesini ziyaret ederek, ameliyatları, Türkiye'den giden hekimlerce gerçekleştirilen hastalarla bir araya geldi.

Türkiye-Özbekistan Ortak Sağlık Haftası'nda 143 nitelikli ameliyat ve 446 konsültasyon yapılırken, 794 Özbek sağlık personeline de eğitim verildi.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri