Türkiye'deki Sel Felaketleri

Giresun'u yerle bir eden sel felaketi, Türkiye'nin söz konusu faciayla olan geçmişini gün yüzüne çıkardı. Bu sebeple ülkemizde ağır hasar yaratan büyük sel felaketlerini sizler için derledik.

Türkiye'deki Sel Felaketleri

Türkiye'deki Sel Felaketleri

Giresun'da meydana gelen sel felaketleri, söz konusu facianın araştırma konusu olmasına yol açtı.

Bu doğrultuda Türkiye'nin başına gelen en büyük sel felaketlerini sizler için derledik.

ANKARA'DA HATİP ÇAYINDA SEL FACİASI- 1957
11 Eylül 1957 günü Ankara´nın başına tarihin en büyük facilarından biri geldi. Başkentte bulunan Hatip Çayı Vadisi´nin yerleşim yeri olarak kullanılması sonucu yaşanan olay Cumhuriyet tarihinin en büyük sel faciası olarak kayıtlara geçmiştir.Ankara'da bulunan Hatip Çayı Vadisi´nin kapasitesinin azalması sonucu havzanın doğal dengesi bozulmuş ve peyda olan kuvvetli yağışla beraber 169 kişi can vermişti.

1965 ve 1988 ŞIRNAK SEL FELAKETİ
Şırnak’ın Habur ilçesine bağlı Bostancı köyünde 1965 ve 1988 yıllarında sel felaketi yaşanmış, 12 kişi hayatını kaybetmiş, bütün köy halkı yapılan prefabrik evlere taşınmak zorunda kalmıştır.

25 ARALIK TARSUS'TA SEL FACİASI 1968
25 aralık ocak tarihleri arasında Tarsus kenti ve ovası esas olarak Tarsus nehrinin taşkınlarına maruz kalmış ve toplam dekar arazi su baskınına uğramıştır. Bu arada 60,000 dekar tahıl alanı, 3470 dekar sebze bahçesi, 584 adet bina ve tesis zarar görmüştür. 4 insan ve 1260 hayvan ölmüştür.

1995 SENİRKENT SEL FELAKETİ
13 Temmuz 1995 günü meydana gelen sel felaketinde yağışın 28.2 mm’yi Temmuz ayı toplamının 88.8 mm’yi bulduğu belirtildi. Beşparmak Dağının kuzey eteğinde kurulu olan Senirkent’te beş ayrı yoldan sürüklenen çamur akıntısı 74 insanın ölümüne sebep olmuştu.

1995 İZMİR'DE SEL BASKINI
4 Kasım 1995 İzmir taşkınında 61 kişi hayatını yitirmiş, bine yakın ev yıkılmış üç binden fazla ev ve iş yeri hasar görmüştür. Toplam taşkın zararı 10 Trilyon TL’yi aşmıştır

MARMARA'DA SEL FACİASI- 2019
Marmara Bölgesi'nde ağır hasar yaratan sel faciası 8 Eylül salı günü başlamış ve bir günde 31 kişinin ölümüne sebep oldu.

En çok Tekirdağ'ı etkileyen kuvvetli yağış, İstanbul ve Balıkesir'de ağır hasar bırakmıştı. Olay sonucu E-5 ve TEM uzun süre trafiğe kapandı. Bir aile selde yok oldu.

Yoğun yağış ve seller Silivri ve Çatalca'da da kendini gösterdi. Burada 50 aracın da sel sularıyla kullanılamaz hale getirildiği belirtildi.

Balıkesir'in Bandırma ve Erdek ilçelerinde de etkili olan aşırı yağış, Bandırma genelinin elektriksiz kalmasına sebgep oldu.

Evlerini su basan bazı vatandaşların kendi olanakları ile suyu tahliye etmeye çalıştığı kimilerinin de eşyalarını kamyonlara yükleyip evlerini boşalttığı belirtiliyor.

GİRESUN'U SEL VURDU!

Giresun'da Cumartesi günü meydana gelen sel afetinde kaybolanları arama faaliyetleri ara vermeden devam ediyor.

Tirebolu-Doğankent yolunda, içerisinde beş jandarma personelinin olduğu aracın, menfezin çökmesiyle dereye düştüğü yerde sabahtan bu yana yapılan arama faaliyetlerinde ikinci jandarma görevlisinin de naaşı bulundu.

İki kaybın daha bulunmasıyla hayatını kaybedenlerin sayısı, 8'e yükseldi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR