Türkiye'de İlk Defa Bir Cumhurbaşkanı Halk Oyuyla Seçileli 6 Yıl Oldu

Türkiye'de kurulan vesayet rejimi bundan tam altı yıl önce halk tarafından yapılan cumhurbaşkanlığı seçimi ile birlikte sona erdi.

Türkiye'de İlk Defa Bir Cumhurbaşkanı Halk Oyuyla Seçileli 6 Yıl Oldu

Türkiye'de İlk Defa Bir Cumhurbaşkanı Halk Oyuyla Seçileli 6 Yıl Oldu

2014 yılında Cumhurbaşkanı'nı ilk defa doğrudan halk tarafından seçildi. Bu seçimde sonuçlara göre katılım oranının yüzde 74 olan seçimin ilk turunda Cumhurbaşkanı Erdoğan, oyların % 51,7'sini alarak, ikinci tura gerek kalmadan seçimi kazanmıştı.

'MİLLİ İRADE KAZANDI'

Seçim sonuçlarının kesinleşmesinin ardından Ankara'daki AK Parti Genel Merkezi'nin balkonunda bir açıklamada bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştı:

'Bugün bu seçimi kazanan sadece Recep Tayyip Erdoğan değildir. Bugün milli irade bir kez daha kazanmıştır. Bugün şahsıma oy verenler kadar, şahsıma oy vermeyenlerde sevenlerimiz kadar sevmeyenlerimiz de kazanmıştır'

Cumhurbaşkanı'nın ilk defa direkt halk tarafından seçilmesinin oldukça önemli olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan ifadelerine şu sözlerle devam etmişti:

'12 Eylül 2010 tarihinde yüzde 58 oy oranıyla kabul edilen anayasa değişikliği 12 Eylül darbesinin izlerini hatırlayın silmişti. Bugün ise 27 Mayıs 1960 parantezi artık kapanmıştır. 27 Mayıs’ın bir vesayet aracı olarak Türkiye’ye dayattığı cumhurbaşkanlığı anlayışı artık tedavülden kalkmıştır.'

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR