Yunanistan Türkiye'ye Olan Tahriklerine Devam Ediyor

Antalya’nın karşısında bulunan Kızılkale (Meis) adasına Lozan Anlaşması’na aykırı bir şekilde asker yığınağı yapan Yunanistan’ın Hava İndirme Tugayı komandolarını da getirdiği ortaya çıktı.

Yunanistan Türkiye'ye Olan Tahriklerine Devam Ediyor

Yunanistan’ın ABD ve Fransa’nın yönlendirmesi ile Türkiye’ye yönelik yaptığı kışkırtıcılık eylemlerine her gün bir yenisini katıyor. Lozan Anlaşması’na göre adalara asker yığmaması gerekirken bütün adalara silah ve asker yığan Yunanlılar, şimdi de Türkiye’ye yönelik tahriklerine bir yenisini daha eklediler.

TÜRKİYE’YE “GEL GEL” YAPIYOR

Ege’de işgal ettikleri adaları yığdıkları askerlere video çektirip yayımlatan Yunan ordusu, kelimenin tam anlamı ile Türkiye’ye “Gel Gel” yapıyor.

Son olarak Türkiye’nin burnunun dibinde olan Kızılkale (Meis) adası ile hemen yanında bulunan Çam ada (Stroggili) adasına hava indirme komandolarını yığdığı ortaya çıktı. Kıyafetlerindeki Peç ve logolardan 1. Paraşütçü Komandı Tugayı’na bağlı askerler oldukları çok net bir şekilde görülen Yunanlı işgalci askerler, sosyal medyada yayımladıkları videolarla Türkiye’yi aşağılayarak tahrik ediyorlar.

TÜRKİYE GENİŞ BİR ASKERİ OPERASYONUN KAPISINDA

Türkiye’nin Yunanlıların bu tahrik ve işgal harekatlarına karşılık şimdilik uluslararası hukuk yollarını sonuna kadar kullandığı ortaya çıktı. Uluslararası hukuk ve kuruluşların Yunanistan’ı koruması kesinleştikten sonra Türkiye’nin Ege’de geniş bir askeri operasyon başlatacağı öğrenildi.

İHA’LAR İSTİHBARAT TOPLUYOR

Özellikle İnsansız Hava Araçları (İHA) ile operasyon yapılacak bütün adalardaki askeri birliklerin sayısı, mühimmat ve levazım depoları ile kara ve deniz iletişim noktalarının tamamı tespit edilerek Türk füzelerinin hedef hafızalarına kaydedildiği de alınan bilgiler arasında bulunuyor.

AMFİBİ BİRLİKLERLE ÇIKARMA YAPILACAK

Türkiye’nin öncelikle işgal edilen ve Lozan Anlaşması’nın ihlal edilerek asker yığılan Türkiye’ye yakın adalara temizlik harekâtı yapacağı, bu adalardaki Yunan askerlerinin hava ve füze sistemleri ile etkisiz haline getirilmesinden sonra Amfibi birliklerle bütün adalara çıkarma yapılacağı belirtiliyor.

Yunanistan’ın NATO’nun arabuluculuk teklifini de reddetmesinden sonra, bu işgalci tutuma karşı Türkiye’nin askeri müdahale yapması konusunda hiçbir siyasi ve hukuki engel kalmadığı da kesinleşti.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR