Türk ve Azerbaycan silahlı güçlerinin, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nde geçtiğimiz gün uygulamaya koyduğu müşterek askeri tatbikat sürüyor.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından verilen beyanatta geçtiği üzere, iki devlet arasında varılan anlaşma uyarınca gerçekleştirilen tatbikatın ikinci gününde, senaryo gereği saldırı talimatında bulunuldu.

Teyakkuz talimatının ardından uygulama mevziisine erişen ordu kuvvetlerinin eş zamanlı olarak harekette bulunması ve harbe hazır bulunuş vaziyetini alması adına lazım gelen taktiklerin icrana taraflarca konuldu.

Operasyon provasında iki devletten yekûnda 5 bin asker ile 250'yi aşkın zırhlı ve başka türden savaş makinalarının bulunduğu bilgisi geçildi.

AMAÇ: BİRLİKTE SAVAŞ KAPASİTESİNİ GELİŞTİRMEK

İki devletin ordularının kendi içlerindeki koordineli bir şekilde hareket etme ve müşterek harekâtta bulunma kapasitelerinin kullanılabilmesinin ve ilerletilmesinin gaye edinildiği tatbikat, 16 Haziran Cuma gününe değin sürmeye devam edecek.

Tatbikata Azerbaycan tarafından füze ve topçu piyadeleri iştirak etti. Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan bildirimlerde aktarıldığı üzere, füze ve topçu birliklerinin harp esnasındaki hareket kabiliyetlerinin geliştirilmesi yeteneğinin geliştirilmesi hedefiyle tatbikatta bulunuyor.

Temsili düşman noktalarına yönelik gerçekleştirilen atışların olduğu tatbikatta, İHA’lar da hazır bulundu.