Yargısından emniyetine, kredi derecelenme kuruluşlarından medyasına kadar hepsi planlı olarak ekonomik darbe girişiminde kirli oyunun birer ayaklarını oluşturuyor.

ABD'de Rıza Sarraf ile baş gösterip Halkbank'a giden kumpas davalarında Türkiye'yi ekonomik olarak ambargo altına alma hedefleri için harekete geçiliyor. Türkiye'de FETÖ'nün emniyet ve yargı içerisindeki militanlarınca başlatılan 17-25 Aralık darbe girişimi başarılı olmadı. Hain plan ABD'de tekrar kendini gösterdi. ABD merkezli ekonomik darbe girişimi, yargı, finans ve medya olmak üzere 3 koldan yürütülüyor.

YARGI AYAĞI

FETÖ'nün kumpas ve montaj belgeleriyle iddianame düzenleyen ABD'li savcı Preet Bharara'nın örgütle ilişkisi ortaya çıkmıştı. Bharara'nın başlattığı kumpası yardımcısı Joon H. Kim. devraldı. Davanın hakimi ise Richard Berman. Berman da FETÖ'nün 17-25 Aralık yargı darbe girişiminden sonra Türkiye'ye geldi. 8-9 Mayıs 2014'te Four Seasons Bosphorus ötelinde gerçekleştirilen Adalet ve Hukuk Devleti Sempozyumuna katıldı. FETÖ'nün 17-25 Aralık emniyet ve yargı darbe girişiminin ardından görevden alınan FETÖ'cü militanları savunarak terör örgütünün argümanlarıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı eleştiri yağmuruna tuttu.

FİNANS AYAĞI

Türkiye'ye ekonomik darbe girişiminde finans ayağında ise kredi derecelendirme kuruşları bulunuyor. Fitch 23 Kasım'da Türkiye için skandal bir karar verdi. Türkiye için 2018 büyüme tahminini yüzde 4.1'den yüzde 3.9'a indirdi. Enflasyon beklentilerini ise uçurdu. Fitch'in amacı Türkiye'nin uluslararası alanda ekonomik görünümünü zayıflatmak.

MEDYA AYAĞI

Ekonomik darbe girişiminin üçüncü ayağında ise medya bulunuyor. Operasyonel ve yalan haberlerle piyasayı özellikle de döviz kurları üzerinden oyun oynuyorlar.