Muğla'nın Marmaris ilçesinde bir yük gemisine gerçekleştirilen baskında 1 ton 250 kilogram eroin bulundu.

Türkiye tarihinde gerçekleştirilen en büyük uyuşturucu baskını olan operasyon, dün Muğla'nın Marmaris ilçesinde yapıldı.Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne (KOM) gelen ihbarın ardından Marmaris Aksaz Deniz Üs Komutanlığı ile iletişime geçildi.


KOM personeli ile SAT komutanları Zodyak botlarla Marmaris açıklarındayer alan Kongo bayraklı Türk firmasına ait kuru yük gemisine operasyon gerçekleştirdi. İki adet helikopterin de katıldığı operasyondan SAT komandoları ismi verilmeyen yük gemisine girdi.

MÜRETTEBAT GÖZALTINDA

Mersin Limanı'ndan çıkıp Yunanistan'a istikametinde gitmekte olan yük gemisinin ambarında 1 ton 250 kilogram saf eroin bulundu. Operasyonun ardından eroin yüklü kuru yük gemisi Aksaz Deniz Üs Komutanlığı'na çekildi. Yük gemisi içinde yer alan mürettebat gözaltına alındı.

TÜRKİYE TARİHİNİN EN BÜYÜK OPERASYONU

Muğla'nın Marmaris ilçesinde gerçekleştirilen bu operasyon Türkiye tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonu olarak kayıtlara geçti. 1 ton 250 kilogram uyuşturucunun yakalandığı baskında uyuşturucuların toplam değerinin 200 milyon Türk Lirası olduğu bilgisi verildi. Ekipler uyuşturucunun kimler tarafından taşındığını öğrenmek için operasyon başlattı.