Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle;

BİZİM BASIN BATI BASINININ MİLLİYETÇİLİĞİNİ ÖRNEK ALMALI

Patlamanın sebebi henüz belli değil. Az sayıda vatandaşlarımız hafif bir şekilde, cam kırıklarından dolayı yaralandı. İlgili birimlerimiz bu patlamaya ne sebep oldu, onun incelemesini yapıyorlar. Önceden şöyle, böyle oldu demek doğru değil. Burada basınımızı sorumlu olmaya davet ediyoruz. Olay gerçekleşir gerçekleşmez canlı bomba gibi haberler yapmak sorumsuzluktur. Biz Batı'yı eleştiriyoruz ama bu tür olaylar orada olsa farklı olurdu. Batı'nın milliyetçi basınını örnek almalıyız.

MUSUL OPERASYONUNUN HER YERİNDE VARIZ MASADA DA VARIZ

Biz Musul operasyonunun her yerindeyiz. Planlamasında varız, masada varız. Genelkurmay Başkanımız ABD'ye gitti, ABD savunma akanı ülkemize geldi. Irak merkezi hükümeti, komşuluğumuza hiç yakışmayan bir şekilde tezvirata devam ediyor. Biz oradaki kampta insanları eğittik. Kuzey Irak'ta başka bir kampta 3 bine yakın peşmergeyi eğittik donattık. Başika Kampı'nda eğittimiz kişierin birçoğu şu anda aktif bir şekilde Musul operasyonuna katılıyorlar.  Dün itibarıyla söylüyorum Musul Operasyonu başladıktan sonra 17 teröristi öldürdük. Hava operasyonlarının içinde varız. 4 tane F-16 operasyonda. Burada amaç terör örgütüyle mücadele değil mi? Suriye'de, Suriye'nin kendi halkıyla bu operasyonu yapıyoruz. DEAŞ'a karşı mücadelenin her bir alanında biz varız.

IRAK'TAN BİZE TEHDİT GELİRSE KARA OPERASYONU YAPARIZ

Türkiye'ye yönelik bir tehdit oluşursa kara operasyonu dahil tüm imkanlarımızı kullanırız. Irak'taki gelişmeler Türkiye'nin güvenlik ve istikrarını tehdit edecek olursa, nasıl Suriye'deki DEAŞ bizim sabrımızı taşırdıysa, kara operasyonu dahil uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımızı ve gücümüzü kullanarak bize yönelen tehdidi bertaraf ederiz. Bu PKK, DEAŞ olsun farketmez.

IBADİ'NİN "PKK OPERASYONA KATILABİLİR" DİYE İFADESİ VAR

Terör örgütleri nerede bir kaos varsa oraya giderler. Bazen şov amaçlı olarak giderler. Irak maalesef ABD'nin müdahalesinden terör örgütleri kol geziyor. İbadi maalesef muktedir değil, Yer yer uluslararası toplantılarda PKK'nın da DEAŞ'a karşı operasyona katılması iyi olabilir diye ifadeleri var. Bu aslında acziyetin bir göstegesidir.

IRAK YÖNETİMİ BİZE BAŞKA KONUŞUYOR FARKLI DAVRANIYOR

Biz Başika'ya sizin davetiniz üzerine geldik. Sizin gereksiz açıklamalarınız ortamı gerdi, biz sizinle uzlaşmaya varız dedik, müsteşarımızı gönderdik. Sonra kimden talimat aldılarsa birden fikir değiştirdiler. Kardeş bir ülkenin bu duruma düşen yönetimiyle konuştukları farklı, yaptıkları şeyler farklı. Telefonda bize farklı şeyler söylendi ve farklı davrandılar.  Biz kendilerine söyledik, bu bölgeden bize yönelik bir tehdit oluşursa hava, kara dahil her türlü operasyonda yaparız. Bunu ABD'li aktörlere de bunu söyledik.

IRAK'TAKİ PKK'LILARA KARA OPERASYONU YAPABİLİRİZ

Bilerek ya da bilmeyerek bir ülke yönetilmez hale gelirse bu ülkeye en önce saldıran gayrimeşru gruplardır. Irak'ta birçok terör örgütü başta PKK olmak üzere var. Biz bundan sonra PKK'ya karşı Irak içinde daha etkili, kara operasyonu dahil tedbirler alacağız. Bunların burada bulunması demek bize her an saldırı yapabilir demektir. Bu tedbiri almak uluslararası hukuktan doğan hakkımızdır.

ORADA BULUNDUKLARI SÜRECE SALDIRI YAPABİLİR DEMEKTİR

O bölgedeki terör tehdidini yok etmek bizim için güvenli alandır. Sınırın öbür tarafı da bizim için güvenlik gerektirir. Sayın Başbakanımızın, sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi hedefimiz sınırın diğer tarafındaki tehditleri de yok etmek. Orada durduğu sürece her an saldırabilir. Niye biz saldırmalarını bekleyeceğiz. Çok şükür FETÖ'den temizlenmiş bir ordumuz var. Size yönelik bir tehdit varsa ne gerekiyorsa o yapılır.

ARAZİDE ÖZGÜR SURİYE ORDUSU'NA DESTEK VERİYORUZ

Bağdat yönetimi herşeyden önce Türkiye'ye yönelik kendi ülkesindeki teröristlerin barınmasını önlemek için mükelleftir. Biz buna bakarız. Önlemezse gereği yapılır. Biz Fırat Kalkanı Operasyonu'nu DEAŞ'a karşı veriyoruz. Herkesle işbirliği yaptığımızı söylüyoruz. Arazide bizim kuvvetlerimiz Özgür Suriye Ordusu'na destek veriyor.

RUSYA İLE NORMALLEŞTİKTEN SONRA İLİŞKİLERİMİZ SÜRÜYOR

Rusya ile normalleşmeden sonra ilişkilerim sürüyor. Amacımız bölgeden DEAŞ'ı temizlemek. Cerablus'ta olduğu gibi şimdi de Dabık da olacağı gibi insanların insanca yaşamısını sağlamaya çalışıyoruz. Biz sürekli istihbarat paylaşımını koalisyon güçleriyle, Rusya'yla yapıyoruz. Rusya ile 3 gruplu güçlü bir mekanizmamız var. Gayet güzel bir şekilde toplantılar yapılıyor. Mekanizma yararlı bir şekilde işliyor.