Bağdat’tan gelen askerî yöneticilerle başlatılan görüşmeler sürerken Ankara, Kürt yönetimine yönelik uygulamaların sertleştirilmesi hususunda oldukça kararlı olduğunu ifade etti. Ankara bundan böyle ticari ve siyasi ilişkilerde doğrudan Bağdat ile muhatap oluyor. Kürt yönetiminin hukuksuz referandum kararını açıklaması ile beraber 7 aşamalı izolasyon süreci 12 Ekim tarihi itibari ile ikinci aşamaya girmesi bekleniyor.

İlk aşamada siyasi ve enerji alanında gerekli yaptırımlarını ortaya koyan Ankara, ikinci aşamada ise bölgedeki ticari dengeleri değiştirecek hamleler atamaya hazırlanmakta. Özellikle Mersin limanını merkez alan ve Erbil Dohuk hattına uzanan ticari hatta musluğun başındaki bazı şirketlere yönelik yaptırımların başlatılması planlanmakta.

IRAK ORDUSU 13 BİN ASKERLE OPERASYON YAPACAK

Irak ordusunun kuzeyden ve güneyden toplamda 13 bin askerle operasyona katılması beklenmekte.

12 Ekim’den sonra başlatılması planlanan operasyona göre TSK, operasyonun ilk aşamasında Irak sınırlarının içine girmeyecek. Irak anayasasına göre Fish Habur bölgesi ve devamındaki bölgeler 140 madde uyarınca tartışmalı bölgeler ve Irak’ın kontrolü sağlaması gereken alanlar.

DİPLOMATİK İLİŞKİLER DE ASKIYA ALINACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İran temaslarından sonra Irak ordusunun Silopi sınırından Fish Habur sınır hattından ve İran’ın Hacı Umran bölgesinden hareket ederek Kürt yönetiminin kontrolündeki alanlardan girip yeni geçiş güzergâhları kuracağı belirtildi. Fish Habur’un alınması durumunda PKK’nın Irak-Suriye hattında geçişler için kullandığı Simelka kapısı da kapatılacak.