Türkiye-Sudan Dostluk Derneği Başkanı Dr. Fatih Ali Hasaney, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da ilerletmek istediklerini ifade ederek, "Türkiye ve Sudan arasındaki ilişkiler giderek artacak." dedi.

Hasaney, yaklaşık 4 ay önce faaliyete geçen Türkiye-Sudan Dostluk Derneğinin haftalık olağan toplantısında yaptığı konuşmada, iki ülke ilişkilerini tahkim etmek istediklerini söyledi.

Toplantıya katılan Sudan'ın yeni Ankara Büyükelçisi Yusuf Kordofani'yi ağırlamaktan mutlu olduklarını belirten Hasaney, "Yusuf Kordofani büyük işler başarmış bir isim. Türkiye'de Sudan'ı en güzel şekilde temsil edeceğinden şüphemiz yok. Bizim gibi sivil toplum örgütlerinin ona vereceği destek ile Türkiye ve Sudan arasındaki ilişkiler artarak devam edecektir." dedi.

Türkiye Hartum Büyükelçisi Cemalettin Aydın da "Yusuf Kordofani, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Koordinatörlüğü görevindeyken ülkemize karşı desteklerini esirgememiştir. Bizlere gösterdiği kardeşlik duygusunu asla unutmayacağız. Sudan'da, Türkiye'ye karşı yaptığı fedakar çalışmaları Ankara'da da devam ettirecektir. Kendisine başarılar diliyorum." diye konuştu.