Başta Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır olmak üzere Katar ile diplomatik ilişkilerin kesilmesinden sonra başta Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere hükümet ile siyasiler problemin diplomatik yollardan çözüme ulaşması adına anında devreye girdi.

Katar’da yaşanan diplomatik krizin ateşini dindirmek için başlatılan bu ılımlı yaklaşıma karşın Suudilerin safhında yer alan Araplar sosyal medyadan Türk mallarını boykot etmek için çağrısında bulundu. Fakat birçok hesap tarafından paylaşılan çağrıya Türk vatandaşlarından sert tepki gecikmedi ve vatandaşlar bu boykot çağrısına tepkilerini sert bir şekilde dile getirdiler.

REİS-İ CUMHUR ERDOĞAN KATAR KONUSUNDA DEVREYE GİRMİŞTİ

Reis- i Cumhur  Recep Tayyip Erdoğan, Arap Yarımadası'nda Katar konusunda meydana gelen  problemde çözüm bulma sebebiyle Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, Bahreyn Kralı Hamad bin İsa El Halife, Ürdün Kralı 2. Abdullah, Lübnan Başbakanı Saad Hariri ve Malezya Başbakanı Necip Tun Abdürrezzak ile telefon trafiğinde bulunarak görüşmeler gerçekleştirmişti.

Yapılan Görüşmelerde Reis-i Cumhur Erdoğan, lokasyonda meselelerin diyalog ve diplomasiyle çözülmesi gerektiğini belirtmiş, gerilimin düşürülmesi için Türkiye olarak her türlü katkıyı sunmaya hazır olduklarını dile getirmişti.