Türkiye Genelinde Terör Operasyonu, 169 Terörist Tutuklandı

Türk güvenlik güçleri Kasım ayı operasyonlarında terör grubuna karşı 169 şüpheliyi tutukladı.

Türkiye Genelinde Terör Operasyonu, 169 Terörist Tutuklandı

Türk güvenlik güçleri Kasım ayı operasyonlarında terör grubuna karşı 169 şüpheliyi tutukladı. Elde edilen verilere göre, Kasım ayında güvenlik güçleri en az 169 DAEŞ şüphelisini tutukladı. Mahkemeler başta İstanbul, Adana, Mersin, Gaziantep, Kilis, Diyarbakır, Sakarya ve Samsun illerinde yürütülen çok sayıdaki operasyon sonucunda 37 şüpheliyi tutukladı. Ayrıca, güvenlik kuvvetleri terörle mücadele operasyonlarında çok sayıda belgeye ve dijital materyale el koydu. Terör grubunun uluslararası mali faaliyetleri hakkında soruşturma kapsamında, 11 ildeki eş zamanlı operasyonlarda 5 Kasım'da 24 şüpheli gözaltına alındı.

Diyarbakır'daki bir mahkeme 15 Daeş teröristini tutuklanırken, diğer dokuz kişi de yargı denetimi altında serbest bırakıldı. Ancak savcılar, bunlardan sekizinin yeniden tutuklanması için temyiz başvurusunda bulundu. Şüpheliler, Suriye, Lübnan, Irak, Endonezya ve Libya'daki terör grubuna para göndermekle suçlanıyorlar. Ayrıca operasyon sırasında ele geçirilen yaklaşık 580.000 $ ve 5,285 € (6,042 $), 1 milyonun üzerinde Türk Lirası (187.585 $) ve 124 cepte 1800 lira (242 $) nakit, 36 cep telefonu ve 18 bilgisayar ve 10 sabit diske el konuldu.

Trabzon'un Karadeniz ilçesinde ayrı olarak Daeş üyesi ve eşi tutuklandı. Karısı serbest bırakılırken, şüpheli gözaltına alındı. Samsun'da, terörle mücadele ekipleri, Daeş terör grubuna karşı bir operasyon kapsamında iki Irak vatandaşını tutukladı.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri-->