17'inci Berlin Uluslararası Edebiyat Festivali bu akşam başlıyor. 40 ülkeden hemen hemen 200 yazarın davet edildiği Edebiyat Festivali'nde 100'den fazla etkinlik düzenlenmesi bekleniyor.

AÇILIŞI YAPACAK

Festivalin açılış konuşmasını yazar Elif Şafak gerçekleştirecek. "Baba ve Piç", "Ustam ve Ben", "Havva'nın Üç Kızı" ve "İskender" gibi kitapları Almanca çevirisi yapılan Elif Şafak, Almanya'da tanınan Türk yazarlar arasında bulunmakta.

TÜRKİYE DÜŞMANLIĞININ ÖDÜLÜ

DW Türkçe'nin haberine göre; Festival Direktörü Ulrich Schreiber, Elif Şafak'ı öncelikle "mükemmel" bir yazar olduğunu ve bunun yanında çeşitli makalelerinde "Türkiye'deki güncel siyasi gelişmeler ve ülkenin tarihine ilişkin çok iyi yorumlarda" bulunmasının da Elif Şafak'ı davet etme kararında etkili olduğunu açıkladı.

ORHAN PAMUK'LA TÜRKİYE'Yİ KÖTÜLEME YARIŞINA GİRDİLER

BBC'nin canlı yayın konuğu olan Elif Şafak, Türkiye'nin durumuna çok üzüldüğünü ve endişeli olduğunu ifade etmişti.

CAN DÜNDAR-ORHAN PAMUK-ELİF ŞAFAK TÜRKİYE'Yİ KARALAMA YARIŞINA GİRDİLER

Vatana ihanet diyince ilk sırayı kimseye kaptırmayan Can Dündar ise terörle mücadelede kullanılan SİHA'lardan rahatsız olduğunu belirtti. Gerek Almanya'da gerekse diğer Avrupa ülkelerinde kapı kapı gezip Türkiye'yi karalayan Can Dündar, Orhan Pamuk ve Elif Şafak'tan geri kalmayarak listede birinci sırasını korudu.