Yapılan açıklamada, "13 Aralık 2015 tarihinde Yunan Lemnos adasından 22 kilometre uzaklıkta Ege Denizi'nin kuzey kısmında bulunan Rus 'Smetlivıy' devriye gemisi Türk balıkçı gemisi ile çarpışma olasılığını son anda engelledi" denildi.

"UYARIYA CEVAP VERMEDİ" İDDİASINDA BULUNDULAR

Rusya kaynaklı haberlerde "Rus mürettebatın, iki gemi arasında 1 kilometrelik mesafe kaldığını görüp Türk balıkçı gemisinin telsiz kanalları ve fişeklerle uyardığı, ancak Türk gemisinin uyarılara cevap vermediği" iddia edildi.

İki gemi arasındaki mesafenin 600 metreye indiği sırada, Rus askeri gemisinin karşı tarafı etkilemeyecek şekilde silah kullandığı öne sürüldü.

Türk balıkçı gemisinin, uyarı ateşinin ardından yön değiştirdiği ve Rus mürettebatla iletişime geçmemeyi sürdürerek seferine devam ettiği iddia edildi. Rusya'ya ait "Smetlivy" isimli güdümlü füze destroyeri 19 Eylül'de Çanakkale Boğazı'ndan geçip Ege Denizi'ne açılmıştı.

RUS BASINI: TÜRK ASKERİ ATEŞESİ UYARILDI

Rus fırkateyni ile Türk balıkçı gemisi arasında yaşanan bu olaydan sonra Rusya Savunma Bakanlığı'ndan tuhaf bir açıklama yapıldı. Rus Sputnik'in haberine göre Ege Denizi’nde yaşanan bu olayın ardından Rusya Savunma Bakanlığı’na çağrılan Türk Askeri ataşesine ‘Ankara’nın düşüncesiz eylemlerinin olası yıkıcı sonuçları hakkında sert bir uyarı iletildiği’ belirtildi.

Rusya Savunma Bakanlığı Basın Dairesi’nden yapılan açıklamada “Türk askeri ataşesine, Ankara’nın Suriye’de uluslararası terörle mücadele görevi gerçekleştiren Rus askeri birliklerine yönelik düşüncesiz eylemlerinin yol açabileceği yıkıcı sonuçlar hakkında sert bir uyarı iletildi” ifadeleri kullanıldı.

Rusya'ya ait "Smetlivy" isimli güdümlü füze destroyeri 19 Eylül'de Çanakkale Boğazı'ndan geçip Ege Denizi'ne açılmıştı.

Rus Interfax ajansı: Rusya Savunma Bakanlığına göre Ege Denizi'ndeki savaş gemilerinden birinin olması olası çarpışmayı önlemek için bir Türk teknesine uyarı ateşi açtığını duyurdu.

AFP: Ege Denizi'nde Rusya'ya ait ‘Smetliviy' adlı fırkateyn ile bir Türk balıkçı gemisi az daha çarpışıyordu.

Reuters: Rus savaş gemisi Türk teknesine uyarı ateşi açtı.