Türk Silahlı Kuvvetleri, yerli olanaklar ile meydana getirilen OMTAS Fırlatma Sistemi ile 8 OMTAS tank savar füzesinin onay işlemlerini bitirdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), OMTAS Fırlatma Sistemi ile sekiz OMTAS tank savar füzesinin onay işlemlerini bitirdi ve yerli üretim silahlar bu ay içerisinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ nca kullanılmaya başlanacak.

ROKETSAN bünyesinde geliştirilen duyarlı ısı güdümlü füzeler içerisinde yer alan OMTAS Orta Menzilli Tank savar Silah Sistemi' nin, test fırlatışlarının başarıyla bitirilmesinden sonra onay işlemi yapıldı.

AT-UNUT, AT- GÜNCELLE KODLARI

Bu bağlamda Türk Silahlı Kuvvetleri, bir OMTAS Fırlatma Sistemi ile sekiz OMTAS tank savar füzesinin onay prosedürlerini Haziran 2’ de gerçekleştirdi. Füze Sistemleri, bu ay içerisinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ nın envanterinde yer alacak.
OMTAS Sistemi, piyade unsurları tarafından dört kilometre menzildeki zırhlı düşman birliklerini etkisiz hale getirme amacı ile ROKETSAN bünyesinde geliştirilen "at-unut", "at-güncelle" atış kodlarına sahip yeni nesil tank savar özelliği taşıyor.

Kara ve Deniz Kuvvetleri Komutanlıkları’ nın orta menzildeki tank savar sistemi ihtiyacının giderilmesine yönelik "OMTAS Projesi Seri Üretim Sözleşmesi’ nin bu sene içerisinde imzalanması düşünülüyor.