Türk Profesör Sıtma İlacının Coronavirüse Karşı Etkili Olduğunu Söyledi

Akdeniz Üniversitesi'nde Farmakoloji Uzmanı olarak görev alan Prof. Dr. Coşkun Usta sıtma ilacının coronavirüste etkili olabileceğini söyledi. Usta, virüsün mutasyona uğramasının, aşı ve ilaç çalışmalarını geciktirdiğini belirtti.

Türk Profesör Sıtma İlacının Coronavirüse Karşı Etkili Olduğunu Söyledi

Türk Profesör Sıtma İlacının Coronavirüse Karşı Etkili Olduğunu Söyledi

Çin'in Vuhan kentinden yayılan coronavirüs salgınıyla ilgili olarak henüz aşı ve ilaç bulunamazken, bu yöndeki çalışmalar devam ediyor. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Coşkun Usta, insan vücudunun sıcaklığı derecesine değinde ve virüsün bu derecelerde çoğalarak yaşayabileceğini belirtti. Usta, 56 derecelik sıcaklıkta ise virüsün 15 dakika yaşadığını belirtti. Vücut ısısının artması ile bağışıklık sisteminin daha etkili hale geleceğini aktaran Usta, Sıcaklık bir çağrıdır, ancak hiçbir zaman virüsü öldürecek sıcaklığa çıkılmaz. Bazı insanlar ağızlarını ve vücutlarını sıcak suyla temas ederek virüsü öldüreceklerini sanıyor. Bu yanlıştır. Böyle yaparak vücudunuzun fonksiyonlarına zarar verirsiniz." ifadelerini kullandı.

"BU İLAÇTAN UMUTLUYUM"

Usta, dünya üzerindeki yaygın düşünce olan sıcaklığın artması ile birlikte virüsün hızının yavaşlayacağı düşüncesine katılırken, "Sıtma ilacı çok düşük dozlarda kullanıldığında etki ettiğini gördük. Klinik çalışmalarda da görülüyor ki hidroksiklorokinin (sıtma ilacı) de gerek bağışıklık sistemi üzerine olan etkileri ve virüse etkileri nedeniyle bu ilacın çok önemli ve elzem bir ilaç olduğuna inanıyorum, bu ilaçtan umutluyum." ifadelerini kullandı.

"BİZE GELEN VİRÜSÜN YAPISININ ORTAYA ÇIKARILMASI GEREKİYOR"

Açıklamalarına devam eden Usta, "Bu mutasyon, aşı ve ilaç çalışmalarının yavaşlamasına ve gecikmesine neden oluyor. Bize gelen virüsün yapısının ortaya çıkarılması gerekiyor. ABD'de elde edilen bir aşı bizde çalışmayabilir. Ulusal aşı geliştirmek çok önemli. Türkiye aşı yapmış bir ülkedir. Sadece enerjiyi buraya vermek gerekiyor." şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR