Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay: Lütfen İşçi Çıkartmayın

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, işverenlerin bilhassa coronavirüse karşı verilen mücadele süresince işçi çıkartmamasını istedi.

Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay: Lütfen İşçi Çıkartmayın

Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay: Lütfen İşçi Çıkartmayın

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, işverenlerin bilhassa coronavirüse karşı verilen mücadele süresince işçi çıkartmamasını istedi.

Türk-İş Genel Başkanı Atalay, Demiryol-İş Sendikası Sakarya Şubesi’nde açıklamalar yaptı. Atalay coronavirüs salgını sebebiyle vatandaşları dışarı çıkmamaları hususunda uyardı.

İşyerlerinin büyük bir bölümünde işçilerin izne çıkarıldığını dile getiren Atalay, işçi çıkarılmaması gerektiği hususunu şu ifadelerle açıkladı:

"İşverenlerimiz de özellikle bu süreçte işçi çıkartmasın. 20 yıldır yanında çalışan işçiye 20 gün cebinden ücret ödesen ne olur? Dünyanın sonu mu gelir? Lütfen işçi çıkartmayın. Örgütlü yerlerde neredeyse sorun yok, ancak Türkiye’de neredeyse 13 milyon örgütsüz işte çalışan insanlar var. Hizmet sektörü, sanayi, AVM gibi yerlerde çalışıyorlar. Bu arkadaşlarımızın şu anda işyerleri kapalı ama bunların ev-araba kredileri var ve devlet ve özel bankaların en azından birkaç ay kredi ödemeleri ertelensin. Taleplerimizin başında gelenlerden biri o, çünkü bu insanlar şu an çalışmıyor ve kredileri ödeme imkanı yok.”

"İŞSİZLİK ÖDENEĞİNDE 600 ŞARTI KALKSIN"

Atalay örgütlü olmayan işçiler için de hükümetin adım atmasının gerektiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Biz sendikalar üyelerine imkanları nispetinde ihtiyaç halinde destek olsun. Bir kısmını işveren, bir kısmını devlet, bir kısmını ise sendikalar karşılasın. Örgütlü olmayan arkadaşlarımız için ise devletin adım atması lazım. Örneğin, kağıt toplayanlar var ve bu insanlar kağıt toplarsa karınları doyuyor. Özellikle bazı belediyelerimiz bu insanların ihtiyaçlarını karşılıyor ve bununla ilgili Çalışma Bakanlığımızın çalışma başlatmasını ve bu insanların yaşamlarını sürdürmesini sağlamak zorunda. Özellikle bu işsizlik ödeneği ile ilgili konuşmak istiyorum. Bugün başladı, 3 sene içinde 600 gün çalışanlar bundan istifade edebiliyor. Ancak bu dönemde bu 600 günden vazgeçmemiz lazım. Bir gün bile sigortalı çalıştıysa işsizlik ödeneğinden faydalansın. 600 gün şuan için kabul edilebilir bir durum değil. Şuan olağanüstü bir süreçteyiz. Devlet, özel sektör, patronlar ve sendikalar paralarını tam zamanı olan bugün harcamalıdır. Bir an evvel bununla ilgili çalışma yapmak gerekiyor."

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR