BAŞKENT ANKARA

Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu (Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü), "Die Welt gazetesinin ortaya attığı iddianın tersine, NATO Zirvesi için ev sahipliği yapma teklifimizin kabul görmemesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bu gibi aslı astarı olmayan haberler, Türkiye hakkında olumsuz yönde bir algı operasyonu amacına yöneliktir." ifadesini kullandı.

Hüseyin Müftüoğlu, konuya dair beyanında, Alman "Die Welt" gazetesinde NATO'nun 2016 Varşova Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı zirve davetinin, aralarında Fransa, Almaya, Danimarka ve Hollanda’nın da bulunduğu NATO ülkeleri tarafından kabul görmediğinin iddia edilmesi üzerine hayrete düştüğünü belirtti.

NATO Genel Sekreterinin beyanları doğrultusunda, Brüksel'deki toplantıda 2018 senesi için bir zirve düzenlenmesinin kararlaştırıldığını hatırlatan Hüseyin Müftüoğlu, zirvenin kesin yerinin ve net tarihinin önümüzdeki haftalarda belirlenmesinin beklendiğini vurguladı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Müftüoğlu, Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan'ın, Brüksel'deki toplantıda, NATO Genel sekreteri Jens Stoltenberg ile gerçekleştirdiği görüşmelerde bu konuyu dile getirdiğini önemle vurgulayarak Türkiye'nin Brüksel ‘deki toplantıdan sonraki ilk zirvelerden birine öncülük yapmaya hazır olduğunun altını çizdi.

Sözcü Müftüoğlu şöyle devam etti:

"Bu sebeplerden dolayı Die Welt gazetesinin ortaya attığı iddianın aksine, bir NATO Zirvesi'ne ev sahipliği yapma önerimizin kabul görmemesi gibi bir durumdan bahsedilmesi mümkün değildir. Bu gibi aslı astarı olmayan haberler Türkiye’miz için olumsuz yönde algı operasyonu yapma amacına yöneliktir."