Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, Şırnak'ın Silopi ilçesindeki Habur Sınır Kapısı civarında 18 Eylül'de başlatılan tatbikat, Iraklı askerlerin katılımıyla sürüyor.

Irak sınırındaki Habur Sınır Kapısı'na yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta tır parkının karşısındaki alanda, 7. Kolordu Komutanı Tümgeneral Sinan Yayla sevk ve idaresinde 28. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Kurumahmut emir komutasında yürütülen tatbikat, Irak Silahlı Kuvvetleri birliklerinin de katılımıyla müşterek devam ediyor.

Alana zırhlı araçlarla gönderilen Türk ve Iraklı askerler üçüncü defa gece tatbikatı yaptı. Askerler, tatbikatın ardından zırhlı araçlarla birliklerine geri döndü.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan bilgilendirmede, Türk Silahlı Kuvvetlerince 18 Eylül'den itibaren Silopi/Habur bölgesinde icra edilen tatbikatın üçüncü safhasına dün başlandığı ve tatbikatın bu safhasının, bölgeye intikal eden Irak Silahlı Kuvvetlerine bağlı birlik ile unsurların da katılımıyla birleşik olarak icra edileceği bildirilmişti.


SURİYE’YE SEVKİYAT DEVAM EDİYOR

Diğer yandan, farklı birliklerden gönderilen zırhlı askeri araç konvoyu, Reyhanlı ilçesinden Suriye sınır hattına doğru hareket ederek gideceği bölgeye ulaşmıştı.

Güvenlik önlemleri altında götürülen askeri araçların, Suriye sınırındaki askeri birliklere takviye amaçlı gönderildiği ve sınırda konuşlandırılacağı öğrenildi. Araçların geçişleri sırasında yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı görüldü.