Türk askerini Cerablus'ta Türkmenler karşıladı. Kollarındaki bantlar ne anlama geliyor? Türk ordusunun tanklarla Suriye sınırını geçmesinin ardından sıcak bölgeden ilk kareler geldi.

Bu karelerde Türkiye'nin havadan ve karadan vurduğu bölgede ilerleyen Türkmen ve Arap birliklerinin görüntüleri bulunuyor. Tanklarla geçen Türk birliklerinin Türkmenler tarafından karşılandığı da belirtiliyor."Kırmızı bant takan grup Araplar""Mavi bant takan grup Türkmen gruplar"

Türk tanklarını onlar karşıladı

Türk tanklarını onlar karşıladı 1.resim

Cerablus'a yönelik operasyonda sınırı geçen TSK tanklarını Türkmen kuvvetleri karşıladı. Tankları karşılayanların kollarındaki renkli bantlar ise dikkat çekti.

Türk tanklarını onlar karşıladı 2.resim

Uzmanlar nizami birlik olmadıklarından birbirlerini vurmamaları için, dost ateşi olmaması için operasyona girmeden çok kısa bir süre önce çok da kopyalanamayacak renklerde kol bantları yapıldığını belirterek, bu operasyonda 'mavi'yi Türkmenlerin, 'kırmızı'yı ise ÖSO içindeki diğer grupların kullandığını ifade ettiler.Türk tanklarını onlar karşıladı 3.resim

Askeri kaynaklar, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensuplarının, Fırat Kalkanı harekatı kapsamında Suriye sınırından yaklaşık 3 kilometre içerdeki Keklice köyüne ulaşmak üzere olduğunu bildirdi.Türk tanklarını onlar karşıladı 4.resim

ÖSO'dan yapılan açıklamada, "Özgür Suriye Ordusu, Cerablus'u özgürleştirmek için harekete geçti" denildi. ÖSO'ya katılan gruplar arasında, "Feylak'uş Şam, Sultan Murad Tugayı, Zengi Tugayı ve Hamza Tugayı" bulunuyor. ÖSO çatısı altında Cerablus'a ilerleyen muhaliflerin sayısının 2 bin olduğu belirtiliyor.

Türk tanklarını onlar karşıladı 5.resim

Sınırı geçen TSK tanklarını Türkmen birlikleri karşıladı. Bu kişilerin kollarında yer alan 'kırmızı' ve 'mavi' bantlar dikkat çekti. 'Kırmızı' bantları ÖSO içindeki Arap kökenli muhaliflerin, 'mavi' bantları ise Türkmen birliklerinin taktığı belirtildi.

Türk tanklarını onlar karşıladı 6.resim

 

Türk tanklarını onlar karşıladı 7.resim

Türk tanklarını onlar karşıladı 8.resim

Türk tanklarını onlar karşıladı 9.resim

Türk tanklarını onlar karşıladı 11.resim

Türk tanklarını onlar karşıladı 12.resim