Amerika Birleşik Devleteri' nin terör koridoru planına en önemli bariyer Mehmetçik olacak. Suriyeli muhaliflerin biricik sığınağı durumuna gelen İdlib’ de güvenliği Türk askeri sağlayacak. Mehmetçik; Dera, Hama, Şam, Humus ve Halep’ ten gelenler ile beraber nüfusu 2 milyonu aşan İdlib ve çevresinin emniyetinden mesul olacak. Türkiye’nin İdlib’ de yaptığı son atılım, eli kanlı terör örgütü PKK/ PYD’ nin Akdeniz’ e açılma projesinin de çökertilmesi manasına geliyor.

HAZIR OLUN TALİMATI

Tüm dikkatlerin çevrildiği İdlib’ de Türkiye’ nin yerleşim ve hudut geçiş- sevkiyat planı da mevcut. 3 ayrı noktadan Suriye’ ye geçecek olan Türk Silahlı Kuvvetlerine mensup birlikler, 85 kilometre uzunluk ve 35 kilometreyi bulan derinlikteki alanın kontrolünü sağlayacak.

TEMMUZ AYINDA UYGULANMASI PLANLANIYOR

Afrin batısında Suriye'de PKK’ nın uzantısı olan PYD’ ye ait hedefler yeni süreçte kuşatma altına alınarak örgütün karşıt bölgelere saldırı eylemleri önlenecek. Ek olarak Fırat Kalkanı ile engellenen Ayn el Arap- Afrin terör koridoru örneğinde olduğu gibi İran ve Esed rejimi tarafından yapılması planlanan Afrin- Akdeniz PKK terör koridor planına da son verilecek. Türk Silahli Kuvvetleri ile birlikte İdlib’ e yerleşecek Rus askeri varlığı sembolik düzeyde kalacak. Temmuz ayı başında Astana’ da son kez düzenlemelerinin yapılacağı projenin onaylanması halinde yine temmuz ayı içerisinde uygulama aşamasına geçilecek