VLADİMİR PUTİN GEMİYE ÇIKIP DENETÇİLİK YAPACAK

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin' in, Türk Akımı boru hattının derin sulardaki inşaatını yapacak olan Pioneering Spirit gemisine çıkarak incelemelerde bulunacağı bildirildi.

Kremlin Basın Merkezi' nden gelen heberler doğrultusunda, Putin' in, iş gezisi sebebi ile Rusya' nın Krasnodar Krayı' ını ziyaret edeceği ifade edilirken, bu bağlamda Anapa şehrinde inşaatı devam eden Türk Akımı boru hattı çalışmalarını denetleyeceği bildirildi.

Yapılan açıklama, Putin' in, Türk Akım boru hattının derin sulardaki inşaatını yapacak olan Pioneering Spirit adlı boru döşeme gemisine çıkarak inceleme yapacağı bildirildi.

HER BİRİ SENEDE 15,75 MİLYAR METREKÜP KAPASİTEDE

Hükümetler arası anlaşması geçtiğimiz sene ekim ayında İstanbul' da imzaları atılan Türk Akım projesi bağlamında, her biri senede 15,75 milyar metreküp kapasiteye sahip iki boru hattının inşa edilmesi düşünülmekte. İlk hattın Türkiye' ye, ikinci hattın ise gerekli teminatların alınması takdirinde Avrupa' ya doğalgaz taşıması öngörülüyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye ile yaşanan uçak krizinin çözülmesinin ardından Türk Akım Projesine hız vermişti.