Tunceli Valiliği tarafından yazılı açıklamada, "İl Jandarma Komutanlığımızca Mazgirt-Dallıbel köyü çevresinde sabaha kadar yapılan operasyonda, çıkan çatışmada 1 terörist ölü olarak ele geçirilmiştir. Terörle mücadelemiz azım ve kararlılıkla devam etmektedir" denildi.

Ölü ele geçirilen teröristin üzerinden kalaşnikof ile beraber mühimmat ele geçirildiği duyurdu.

Güvenlik güçlerinin bölgede operasyona devam ettiği öğrenildi. 

Öte yandan TSK geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada 54 teröristin öldürüldüğü açıklanmıştı.

TSK, yurt genelinde kalleş terör örgütüne (BTÖ) karşı yürütülen Teröristle Mücadele kapsamında, Fırat Kalkanı Harekat çevresinde güvenliğin sağlanması ve çevrede terör sebebiyle göç etmiş vatandaşın geri dönüşüne destek kapsamındaki faaliyetlere ilişkin son bir hafta içindeki gelişmeler hakkında bilgilendirmede bulundu.

Buna göre Teröristle Mücadele Harekatı kapsamında; geçtiğimiz hafta içerisinde (13-20 Temmuz 2017) BTÖ’nün sürekli barınma alanı ve yurt geneline geçiş güzergahı olarak kullanması nedeniyle büyük önem taşıyan (özellikle Hakkari, Şırnak, Diyarbakır, Mardin, Erzurum, Batman, Van ve Siirt) illerinde teröristlerden temizlemek nedeniyle yürütülen operasyonlara saldırı anlayışıyla süresiz devam edildi. Bu kapsamda;

Mardin Nusaybin, Artuklu, Ömerli, Şırnak Beytüşşebap, Merkez (Bestler Dereler, Cudi Dağı), Şırnak Beytüşşebap - Faraşin Bölgesi, Hakkari Yüksekova, Diyarbakır Silvan, Kulp, Batman Hasankeyf, Sason, Erzurum, Karayazı, Van, Gürpınar ve Siirt Pervari çevrelerinde büyük ve orta çaplı operasyonlar gerçekleştirildi..

''BİRİ SÖZDE LİDER KADROSUNDA OLMAK ÜZERE 54 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ''

Gerçekleştirilen operasyonlarda; biri sözde lider kadroda olmak üzere 54 terörist gebertildi. Bu teröristlerin içlerinde; gri listede yer bulan Baver (K) Kasım Yanık ve Ağrı Doğubayazıt Eli köyü sözde bölge sorumlusu Murat Bazid (K) Ahmet Acar ile yeşil listede yer bulan; sözde Garzan Eyaleti 5’li yürütmede görevli (aynı zamanda Hizan sorumlusu) Kia Koçer (K), Ali Ulaş ve Taylan (K) Ferit Polat Sözde Kuzey (Kars) alan sorumlusu (06 Temmuz 2017 tarihinde Kars’ta yapılan hava harekatıyla) etkisiz hale getirildi.