TÜBİTAK Başkanı Mandal: Aşı Çalışmasında İnsan Deneyleri Yakında Başlayacak

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, 'Aşı çalışmasında hayvan deneylerinde önemli aşamaya gelindi. İnsan deneylerindeki aşama ise çok yakında olacak ve bu süreci en üst düzeyde kamuoyu ile paylaşacağız' ifadelerini kullandı.

TÜBİTAK Başkanı Mandal: Aşı Çalışmasında İnsan Deneyleri Yakında Başlayacak

TÜBİTAK Başkanı Mandal: Aşı Çalışmasında İnsan Deneyleri Yakında Başlayacak

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, pek çok ziyaretler gerçekleştirmek üzere Muğla'nın Köyceğiz ilçesine gitti. Orada bir restoranda basın mensuplarına açıklamalar yapan Prof. Dr. Hasan Mandal, dünyanın küresel pandemide en kritik gündeminin kalıcı ilaç ve aşı çalışmaları olduğunu ifade ederek, 'Küresel salgının ilk günlerinde ülkemizde Covid-19 Türkiye Platformu'nu kurarak, bu platformun çatısı altında 10'u ilaç, 8'i aşı olmak üzere 18 proje başlattık. Platformda üniversite, kamu araştırma merkezi ve özel sektörden oluşan 49 kurum ve 400'ün üzerinde araştırmacımız bulunuyor. Covid-19'un tedavisinde dünyada kullanılan benzer ilaçlar var. Artık biz de hammaddeden başlayarak kendimizce geliştirilen sentez yöntemi ile ilacın etken maddesini üretebiliyoruz. Yani artık etken madde ithal eden ülke olmaktan kendi etken maddesini üretebilme aşamasına geçmiş bir ülkeyiz.' şeklinde konuştu.

'AŞI ÇALIŞMALARINDA HAYVANDAN İNSAN DENEYLERİNE GEÇECEĞİZ '

Başkan Prof. Dr. Mandal, sekiz ayrı aşı çalışmasının gece gündüz devam ettiğini belirterek, ifadelerine şu sözlerle devam etti:

'Aşı çalışmasında hayvan deneylerinde önemli aşamaya gelindi. İnsan deneylerindeki aşama ise çok yakında olacak ve bu süreci en üst düzeyde kamuoyu ile paylaşacağız. Savunma sanayinde kendi kendimize nasıl yeterli bir ülke olduysak, ilaç sentezi çalışmalarımızda nasıl ki başarılı bir sonuca ulaştıysak, aşıda da başarılı olacağımıza yürekten inanmalarını istiyoruz.'

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR