Keşif, tespit, gözetleme ve istihbarat etkinliklerini gerçek zamanlı olarak yerine getiren ANKA, yeni yeteniklerle donatılmasından sonra teröristle mücadele kapsamında girilen çatışmalara yarar sağlamak için Güneydoğu'ya gönderildi.

Bir tanesi silahlı üç ANKA bölgeye gönderilirken altı Bayraktar İHA da bölgeye gönderilmek üzere hazır bir şekilde bekletiliyor. Testleri yapılan silahlı Hürkuş'un da haziran ayı bitiminde Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim edilmesi ön görülüyor.

"SİLAHLI HÜRKUŞ TERÖRİSTİN KORKULU RÜYASI OLACAK"


Milli Savunma Bakanı Fikri Işık verdiği demeçte, terörle mücadelenin kararlılık ve azimle sürdüğünü ifade etti.

"Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimize 3 yeni ANKA daha ekledik. Ordumuzun terörle mücadele operasyonlarını yeni yerli ve milli silahlarımızla katkı sağlıyoruz." diyen Bakan Işık, silahlı ANKA'nın terör bölgelerinde görev almaya başladığını aktardı.

Milli Savunma Bakanı Işık, "6 Bayraktar İHA bölgeye yola hareket etmeyi bekliyor. Terörle mücadelemiz kararlılıkla devam edecek. Türk mühendislerin yapımı olan Hürkuş'u da silahlandırmıştık. Testleri başarıyla geçti. Haziran ayı bitiminde de silahlı Hürkuş teröristin korkulu rüyası haline gelecek. Savunma sanayimizde yaptığımız yerli ve milli üretimlerle büyük bir gayretle görev yapan askerlerimize destek olmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.