Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından (TSK), Irak'ın kuzeyindeki Hakurk bölgesine gerçekleştiren hava harekatında, silahlı 17 terörist etkisiz hale getirildi. TSK'nın yaptığı açıklamaya göre, Irak kuzeyinde bulunan bölücü terör örgütüne ait hedeflerin etki altına alınmasına devam ediliyor.

Bu kapsamda, keşif ve gözetleme vasıtaları ile Hakurk bölgesinde, hudut hattındaki karakol ve üs bölgelerine saldırı hazırlığında olduğu tespit edilen eli kanlı terör örgütü mensuplarına hava harekatı gerçekleştirildi. Silahlı 17 teröristin etkisiz hale getirildiği operasyonda, bölücü terör örgütü tarafından kullanılan 3 mağara ve bir sığınak kullanılamaz hale getirildi. Harekata katılan Türk savaş uçakları emniyetle üslerine geri döndü.

Diğer yandan, geçtiğimiz ay Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, "15 Kasım 2017 tarihinde Irak Kuzeyi Gara bölgesinde askeri unsurlarımıza, bölücü terör örgütü mensubu silahlı teröristlerce yapılan saldırı sonucu bir kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, biri ağır olmak üzere iki kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır. Yaralılar derhal hastaneye sevk edilmiş olup tedavilerine devam edilmektedir” denildi.

Açıklamada, “Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu saldırıda hayatını kaybeden aziz şehidimize Allah’tan rahmet, şehidimizin kederli ailesine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile yüce Türk milletine başsağlığı ve sabır; yaralanan kahraman silah arkadaşlarımıza acil şifalar dileriz. Türk Silahlı Kuvvetleri asil Türk milletinden almış olduğu güç ile tüm terör örgütleriyle mücadelesine en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar azim ve kararlılıkla devam edecektir” ifadelerine yer verildi.