Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, Irak'ın kuzey bölgesinde kalan Avaşin-Basyan’da eylem hazırlığında bulunan bölücü terör örgütü mensuplarına yaptığı hava harekatında 6 terörist öldürülüp, Doçka uçaksavar mevzisi yok edildi.

Genelkurmay Başkanlığından gelen açıklamaya göre, Irak'ın kuzey bölgesi olan Avaşin-Basyan bölgesinde sınır hattındaki karakol ve üs bölgelerine eylem hazırlığında bulunan bölücü terör örgütü üyeleri fark edildi.
Tespitin ardından havalanan savaş uçakları, bölücü faaliyet gösteren 6 teröristi etkisiz hale getirdi ve bir adet Doçka uçaksavar mevzisini yok etti.Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan havalanan savaş uçakları hava harekatından sonra yuvaya döndü.

Öte yandan Türk Silahlı Kuvvetleri; Şırnak, Diyarbakır ve Hakkari’ye hava destekli terör operasyonu düzenlediğini belirtti.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nden edinilen bilgiye göre:

“31 Mayıs 2017 tarihinde akşam vaktinde, Şırnak / İkiyakalar ve Diyarbakır/Lice’de süregelen hava destekli operasyon dahilinde birliklerimize hain bir silahlı saldırı girişimi olduğu tespit edilen hain teröristlere yönelik gerçekleştirilen hava harekâtı sonucunda, Şırnak / İkiyakalar’da bir Doçka silah mevzii ve bir mağara; Diyarbakır/Lice’de de BTÖ’ye ait bir saklanma yeri yok edilmiş, ilk belirlemelere göre iki terörist etkisiz hale getirilmiştir. Görevlerini başarıyla icra eden savaş uçaklarımız emniyetle üslerine dönmüşlerdir”

Hakkari’ye bağlı Yüksekova- Dağlıca bölgesinde tespit edilen teröristlere karşı hava harekatı düzenlendi. Yapılan harekatta 4 bölücü terör örgütü PKK üyesi öldürüldü.
İnsansız hava aracı(IHA) yardımı ile tespiti gerçekleşen teröristlere yönelik yapılan hava harekatında 4 terörist etkisiz hale getirildi.