Kilis’te sınır birliklerinde konuşlu bulunan Fırtına obüs topları ve çok namlulu roketatarlar (ÇNRA) ile PYD bölgeleri vuruldu.

Bölgedeki kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Suriye hududuna sıfır noktada yer alan Kilis'te akşam saatlerinde sınır birliklerinde konuşlu Fırtına obüs topları ve çok namlulu roketatarlar (ÇNRA) ile Suriye'nin Halep şehrine bağlı Afrin ilçesindeki PKK'nın Suriye uzantısı YPG ile PYD bölgelerine 20'ye yakın atış yapıldı.

Top atışlarının sesi Kilis kent merkezinden de duyuldu.

ABD'YE RAĞMEN VURMAYA DEVAM EDİYORUZ

ABD liderliğindeki DEAŞ karşıtı ortak yönetim sözcüsü olan Albay Ryan Dillon, Türkiye' nin Afrin lokasyonundaki terör örgütü PYD/ PKK’ nın taciz ateşine karşılık vermesine dair değerlendirmesinde, eli kanlı terör örgütü PYD/ PKK’ nın başını çektiği Suriye Demokratik Güçlerini (SDG) Rakka operasyonundan engelleyecek her müdahaleden kaygı duyduklarını ifade etti.

DİLLON'DAN AÇIKLAMA DİKKATİMİZİN DAĞILMASINI İSTEMİYORUZ

Terör örgütü PYD/PKK’ nın taciz ateşine karşılık Türkiye’ nin, terör örgütünün Afrin lokasyonundaki mevzilerini top atışına tutması ile alakalı bir sual üzerine Albay Dillon, Rakka’ da DEAŞ' a karşı verdikleri mücadelede dikkatlerinin dağılmasını istemediklerini ifade etti.

ABD'NİN BİR MÜDAHALESİ OLACAK MI?

Dillon, ABD’ nin Afrin bölgesindeki terör örgütü  PYD/PKK unsurlarını desteklemediğini belirten ve oradaki Türkiye destekli muhalif kuvvetler ile terör örgütü PYD/PKK’ nın askeri kolu olan YPG arasındaki yaşanan çatışmalardan kaygı duyup duymadığını soran bir muhabire  şu cevabı verdi: “Şu anda odaklandığımız yer olan Rakka’dan dikkatleri çevirecek veya caydıracak her şeyden kaygılıyız. Dolayısıyla eğer Rakka savaşında olan SDG odağını başka bir yere çevirirse, bu onların DEAŞ ile savaşmadığını gösterir. Bu durumun ortaya çıkmasından kaygılıyız. Bunun nereden geldiği ve kimin sebep olduğu önemli değil.”