TSK), Kıbrıs Barış Harekatı'nı idare eden Türkiye'nin 16. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Semih Sancar'a ait madalya, madalyon, plaket ve rozetlerin Ankara'daki bit pazarında çıkmasından sonra harekete geçti.

Genelkurmay Askeri Tari̇h ve Strateji̇k Etüt (ATASE) Daire Başkanlığı bahsi geçen eşyaları elinde bulunduran koleksiyoner Necati Doğan ile irtibat kurdu.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, eski genelkurmay başkanlarından Sancar'a ait bazı özel eşyaların, İskitler'de haftada bir kez kurulan bit pazarında olduğuna karşı haberlerden sonra Genelkurmay Başkanlığı harekete geçti.

ATASE Daire Başkanlığı yetkilileri, "Kıbrıs Kahramanı" olarak tarihe geçen Sancar'ın hatırasına gereken saygının gösterilmesi adına eşyaları elinde bulunduran koleksiyoner Doğan ile temas kurdu. Eşyaların niteliklerine dair bilgi alan yetkililer, Sancar'ın ailesiyle de iletişime geçecek. Bahsi geçen eşyaların TSK tarafından alınmasının hedeflendiği öğrenilirken, bit pazarındaki eşyalar içerisinde genellikle Sancar'a ait rozet ve şiltlerin bulunduğu belirtildi.

ONUR BELGESİ DE VAR


Sancar'a ait bazı özel eşyalar, Ankara İskitler'de haftada bir kez kurulan bit pazarında fark edilmişti.

Sancar'a 1978'de NATO tarafından verilen plaket ile Güney Kore Savunma Bakanı Yu Jae Hung ve Japonya Meşru Müdafaa Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Hiroichi Samejima tarafından takdim edilen madalyonların da içlerinde yer aldığı 30 parça eşyayı, koleksiyoner Necati Doğan satın aldı.

KIBRIS BARIŞ HAREKATINI YÖNETTİ


Erzurum'da 1911'de dünyaya gelen Sancar, 1932'de Kara Harp Okulundan, 1934'te Topçu Okulundan mezun oldu.

Harp Akademisini 1942'de kurmay subay olarak bitiren Sancar, TSK bünyesinde çeşitli kademelerde görev yaptı.

Korgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Eğitim Kolordusu ve 9'uncu Kolordu Komutanlığı görevlerinin ardından 1969'da orgeneralliğe terfi eden Sancar, Jandarma Genel Komutanlığı, 2'nci Ordu Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevlerini yürüttü.