Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde, dün yapılan önemli yurt içi olaylar ve günlük faaliyetlere ilişkin bilgiler verildi.

Buna göre, Irak'ın kuzeyinde de Avaşin/Basyan ve Hakurk bölgelerinde teröristlerce kullanıldığı tespit edilen silah mevzi, sığınak ve barınaklar yapılan hava harekatı ile imha edilirken, 3 terörist de etkisiz hale getirildiği açıklandı.

Bir başka hava harekatında ise Hakkari'nin Yüksekova ve Çukurca ilçeleri kırsalında bölücü terör örgütü mensuplarınca kullanıldığı tespit edilen silah mevzi, sığınak ve barınaklar vuruldu.

ŞIRNAK'TA ÇOK SAYIDA MÜHİMMAT ELE GEÇİRİLDİ

Şırnak Merkez'de yapılan operasyonda ise tespit edilen üç ayrı sığınak içerisinde ise 150 M-16 piyade tüfeği mühimmatı, 200 biksi makineli tüfek mühimmatı, 100 kilogram amonyum nitrat, üç tüp, iki el dürbünü, çok sayıda yaşam malzemesi ve 110 kilogram kuru erzak ile Diyarbakır'ın Lice ilçesinde tespit edilen sığınakta dört av tüfeği ve 33 fişeği, 100 kilogram amonyum nitrat, 55 metre kablo, iki tüp, 839 kilogram esrar ve çok sayıda yaşam malzemesi yakalanıd.

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde de güvenlik güçlerince yapılan arazi aramasında da 10 kilogram patlayıcı madde imha edildi.

BİNGÖL'DE PATLAYICILAR ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Diyarbakır'ın Silvan ilçesindeki arazi aramasında ise altı ayrı sığınakta 12 tüp, 100 M-16 piyade tüfeği mühimmatı, 61 Kalaşnikof piyade tüfeği mühimmatı, bir roketatar mühimmatı, bir araç telsizi ve çok miktarda yaşam malzemesi ile Iğdır'ın Karakoyunlu ilçesindeki arazi araması esnasında bir mağara içerisinde beş tüp ve çok sayıda yaşam malzemesi yakalandıç

Ayrıca Bingöl'ün Genç ilçesinde, arazi araması sırasında tespit edilen dört el yapımı patlayıcı etkisiz hale getirildi.

2 HAİN TESLİM OLDU

Hatay'ın Belen ilçesindeki bir sığınakta ise 3,45 kilogram A-4 patlayıcı, 162 kalaşnikof piyade tüfeği mühimmatı, 159 M-16 piyade tüfeği mühimmatı, bir roketatar mühimmatı, bir el telsizi ve çok sayıda yaşam malzemesi yakalandı.

Diğer yandan Suriye'deki sözde PYD/PKK kontrolündeki bölgelerden kaçan bölücü terör örgütü mensubu iki terörist de Mardin ve Şırnak'taki hudut birliklerine teslim oldular.

Kaynak: AA