22 Temmuz 2019
  • Istanbul 23.89°
  • Ankara 18.33°
  • Izmir 25°
İmsak 03:53
Güneş 05:43
Öğle 13:16
İkindi 17:12
Akşam 20:38
Yatsı 22:20
BIST101.849
Dolar5,6607
Euro6,3572
Altın259,23

TSK Fırat Kalkanı Harekatı İle İlgili Açıklama Yaptı

Türk Silahlı Kuvvetleri Fırat Kalkanı Harekatı ile ilgili "Fırat Kalkanı Harekatının bu safhası başarıyla tamamlandı." ifadesini gerçekleştirdi.

TSK Fırat Kalkanı Harekatı İle İlgili Açıklama Yaptı

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK), 24 Ağustos 2016'da koalisyon güçleri ile koordineli başlattığı Fırat Kalkanı Harekatının başarıyla tamamlandığı belirtildi.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Birleşmiş Milletler Sözleşmesi'nin 51'inci maddesinden kaynaklanan meşru müdafaa hakkı kapsamında, Türkiye'nin güvenliğini tehdit eden terör örgütü DEAŞ başta olmak üzere bölgede mevcut teröristleri etkisiz hale getirmek ve hudut güvenliğini sağlamak maksadıyla 24 Ağustos 2016'da Fırat Kalkanı Harekatı'nın başlatıldığı anımsatıldı.

Koalisyon güçleri ile koordineli başlatılan harekatının bu safhasının başarıyla tamamlandığı belirtilen açıklamada, şu ifadeler söylendi:

"Yapılan planlamaya uygun olarak, ulusal güvenliğimizin korunması kapsamında, istenmeyen her türlü oluşumun engellenmesi, yerinden edilmiş Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerine dönüşlerine imkan verilmesi ve bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanması maksadıyla faaliyetlerimiz sürdürülmektedir."

Başbakan Binali Yıldırım, NTV ve Star TV ortak yayınında gündemle ilgili şu açıklamaları gerçekleştirmişti. 


"FIRAT KALKANI BİTMİŞTİR"
Başbakan Yıldırım, "El-Bab'ta her şey kontrol altında. Fırat Kalkanı Harekâtı bitmiştir." dedi.


"OPERASYONLAR BAŞKA BİR İSİMLE YAPILACAK"

Başbakan Yıldırım ayrıca, "Fırat Kalkanı sona erdi ancak terör örgütlerine yapılacak operasyonlar başka bir isimle yapılacak." ifadelerini kullandı.

RAKKA OPERASYONU

Rakka'ya operasyon yapılıp yapılmayacağının sorulması üzerine Başbakan Yıldırım, "Bize henüz resmi bir dönüş olmuş değil. Yani Rakka operasyonunda nasıl hareket edecekleri, YPG ile SDF ile PYD ile mi beraber olacakları, yoksa Türkiye ile beraber, ÖSO unsurlarıyla mı beraber olacaklar, bunun kararını henüz bize iletmiş değiller. Ama yaşanan gelişmeler sanki, geçmiş yönetimin gittiği yoldan gidiliyormuş gibi intibasını veriyor. Bu konu, amasız fakatsız yarın gelen ABD Dışişleri Bakanına söylenecek ve bu konudaki ABD'nin duruşunun tutumunun netleşmesi istenecek." açıklamasında bulundu.

Kaynak: Haber 7

 

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri