Ülke çapında polis ve jandarma ekiplerinden 8 bin 460 çalışanla birlikte yapılan ‘Türkiye Güvenli Trafik Denetimi-4’ kapsamında birçok araç ve sürücüleri kanunlara uymadığı gerekçesi ile yakalandı. Toplamda 183 bin 505 araç ve sürücüleri kontrol edildi, ve 20 bin 151 tanesine yüklü bir para cezası kesildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan bildiride, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun verdiği direktif ile Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığınca Türkiye çapınca ‘Türkiye Güvenli Trafik Denetimi-4’ uygulaması yapıldı.

Türkiye’de 4. defa uygulanan sistemin hedefi, ülkede meydana gelen trafik kazalarının sayısını en aza düşürmek, araç sürücülerini trafik kurallarına daha fazla uymaya teşvik etmekti. Bu doğrultuda 3 bin 690 aracın trafiğe çıkması yasaklandı.

Uygulama 3 aşamalı olarak gerçekleştirildi. Denetim yapılması için belirtilen yerlere 2 bin 731 kontrol noktasında 4 bin 273 ekipte 5 bin 645'i polis, 2 bin 815'i jandarma ile 8 bin 460 çalışan görevlendirildi.

Bununla birlikte, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Akdeniz, Jandarma Genel Komutanlığı Trafik Daire Başkan Vekili Yarbay Mete Özcan ve ilgili daire başkanları, denetlemeyi Emniyet Genel Müdürlüğü Koordinasyon Merkezi'nden eş zamanlı olarak kontrol ettiler.