Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 2012'de, Avrupa Birliği Çevresel Gürültü Mevzuatı'na uyum kapsamında oluşturulan "Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği"ne göre, gürültü kaynaklarının bulunması için nüfusu 250 binin ve nüfus miktarı kilometrekare başına binin üstündeki 23 yerleşim alanı belirlendi.

Sonrasında İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Antalya, Konya, Malatya, Adana, Adıyaman, Balıkesir, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kayseri, Manisa, Mersin, Sakarya, Samsun, Sivas, Trabzon'da yer alan karayolu, demiryolu, havaalanı, sanayi tesis alanları ile eğlence mekanları takip edilerek stratejik gürültü haritalarının çıkarılması çalışmalarına start verildi.

Devam edilen etkinlikler sonucunda bu yerleşim yerlerinin gürültü haritaları 2016 sonuyla birlikte bitirildi. Harita sonuçlarına göre, tüm vilayetlerde insanları en fazla rahatsız ettiği belirlenen gürültü türünün "trafik" olduğu tespit edildi.

Özellikle büyük şehirlerde ve trafiğin yoğun olduğu ana arterler civarında yaşayanların çok daha fazla gürültüye maruz kaldıkları tespit edildi. Bunun dışında yerleşim alanları içerisinde yer alan havalimanları da "öncelikli gürültülü alan" olarak belirlendi.

Gürültü haritaları, kıyı illerde eğlence mekanları ile şehir merkezine yakın bölgelerdeki demiryolları ve endüstri tesislerinin de diğer gürültü kaynaklarını oluşturduğunu ortaya çıkardı.