Trabzon'daki Vakalar İçin Kritik Uyarı

Prof. Dr. Faruk Aydın, Trabzon'un yanında bilhassa ilçelerde koronavirüs vaka sayıların artış kaydettiğini ifade ederek, maske, mesafe ve el yıkamanın önemine işaret etti. Aydın, 'Şehir olarak birinci dalganın ikinci pikindeyiz' diye konuştu.

Trabzon'daki Vakalar İçin Kritik Uyarı

Trabzon'daki Vakalar İçin Kritik Uyarı

Tüm dünyayı tesiri altına alan koronavirüs pandemisiyle mücadele devam ederken, Trabzon’da şehir genelinde alınan tedbirlerle alakalı kontroller de sürüyor. Şehrin işlek cadde ve sokaklarında, vatandaşların bilhassa maske ve mesafe önlemlerine yeteri kadar uymadığı gözlemleniyor. Kentin işlek caddelerinde gezen bir takım vatandaşların da maskesiz dolaştığı, bazılarının da polis memurunu görünce maske taktığı göze çarparken, kimilerinin de maskeyi koluna takarak dolaştığı dikkat çekiyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, Trabzon ve Gümüşhane bölgesinin artan olgu pozitifliğine girdiğini dile getirdi. Aydın, şu ifadeleri kullandı:

'Gümüşhane zaten Bakan tarafından açıklandı. Riskli şehirlerden sayılıyor. Trabzon'da, Mart ve Nisan aylarında yaptığımız çalışmalar ve sonuçlarında geldiğimiz nokta oldukça başarılıydı. Normalleşme, Bakanımız tarafından maske, mesafe ve hijyen koşullarına uymak koşullarıyla önerilmişti. Bayram gibi insanları bir araya toplayan çeşitli nedenlerle insanlar bir araya gelerek kurallara uymadığı kanısındayım. Gümüşhane ve Trabzon’u birlikte çalışıyoruz. Trabzon ilçelerinde artık pozitifliklerin sayısı giderek artmaya başladı. Hem ilçelerimiz hem de merkezde pozitifliklerimiz devam ediyor. Gerçekten de ikinci pikteyiz. Trabzon olarak Mart-Nisan aylarındaki sayıyı geçmiş bulunuyoruz. İkinci bir pik yapmış durumdayız. Bu gidişle kurallara uymama nedeniyle buraya girme riskimiz var. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına tam olarak uyum gösterilmesini herkesten istirham ediyorum. Başka türlü bu mücadeleyi kazanamayız. Ortalama pozitiflik oranımız yüzde 8 ile 12 arasında değişiyordu. Oysa şimdi yüzde 20'lerin üzerine çıkıyor. Biz şehir olarak birinci dalganın ikinci pikindeyiz'

Şehrin sakinlerinden Burak Küçük, insanların koronavirüs pandemisine karşı daha dikkatli olması gerektiğini belirterek, 'Yaz sezonundan kaynaklı diye düşünüyorum. Çok çabuk yayılan bir virüs. Yaz geldiği için insanlar konuyu hafife alıyor. Yaz geldiği için insanları evde tutmak çok zor. Kış gibi değil' şeklinde konuştu.

Maskelerin yanlış kullanıldığını düşündüğünü dile getiren Şule Kayan da, 'Vatandaşların tedbirsizliği, bilinçsizliği, dikkat etmemeleri, kalabalık ortamlara girmesi vaka sayılarını artırıyor. Ben şahsen kurallara uyuyorum. Herkes böyle yaparsa sonuçların daha iyiye gideceğini düşünüyorum. Denetimler sıklaşırsa caydırıcı olabilir. Maske kolda aksesuar gibi. Bir parçamız olmuş ama acaba doğru yerde mi kullanılıyor' ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR