Maçka İlçesi Vazelon Manastırı Mevkii'ndeki bir evden yaşam malzemesi çalan PKK'lı teröristlerin açtığı ateş neticesinde Astsubay Ferhat Gedik ile Eren Bülbül’ün şehit olduğu olayın ardından güvenlik ekiplerinin PKK'lı teröristleri etkisiz hale getirmek adına bölgede başlatılan operasyonları sürüyor. Bölgeye gönderilen çok sayıda polis ve Jandarma Özel Harekat timleri, dağlık ve ormanlık bölgede kaçan teröristleri etkisiz hale getirmek için sarp ve ormanlık alanda zor koşullarda araziyi karış karış tarıyor.

TAKVİYE EKİPLER GELDİ

Terörist grubun kaçma ihtimali üzerine Gümüşhane- Trabzon hududunda da çok sayıda jandarma ve Özel Harekat polisi konuşlandırıldı. Zırhlı araçların da desteğiyle devam edilen arama- tarama faaliyetlerine Giresun ve Gümüşhane’den takviye birimler de eşlik etti. Silahlı saldırıdan sonra kaçan, sayıları 3 olduğu tahmin edilen teröristleri yakalamak için başlatılan geniş çaplı operasyonlar, ormanlık ve sarp arazide yoğun sise rağmen gece boyu da devam etti.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Köprüyanı Mahallesi Vazelon Manastırı mevkiindeki tek katlı bir evdeki erzak hırsızlığı çerçevesinde devam edilen istihbari soruşturmada meydana gelen terör saldırısına dair de Trabzon Cumhuriyet Savcılığı'nca soruşturma başlatıldı.

Soruşturmada bahsi geçen ev ve etrafında oturanların da ifadesi alındı.

MÜCADELE KARARLIKLA SÜRECEK

Trabzon Valisi Yücel Yavuz da bölgede arazi şartları her ne olursa olsun operasyonel faaliyetlerin devam ettiğini açıklayarak teröristlerin etkisiz hale getirilmesinde mutlaka sonuç alacaklarını ve mücadele kararlı olduklarının altını çizdi.

Maçka İlçesi'nde ilk 2005 senesindeki terör saldırılarında 6 kişi şehit düşmüş, 1’i sivil 8 güvenli mensubu da yaralanmıştı. İlçede geçen 16 Mayıs’ta Karaağaç Yaylası Mevkii'ndeki kırsal alanında devriye gezen jandarma ekipleri ile PKK’lı teröristler arasında çıkan çatışmada ağır yaralanan 24 yaşındaki Uzman Çavuş Osmangazi Çetingöz, kaldırıldığı hastanede kurtarılamayarak şehit olmuştu.