Toz Fırtınası İçin Meteorolojiden 7 İle Uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü toz fırtınası için 7 ile uyarıda bulundu.

Toz Fırtınası İçin Meteorolojiden 7 İle Uyarı

Şırnak, Siirt, Mardin, Antalya, Manisa, Aydın ve Balıkkesir illerinde oluşacak toz fırtınası için Meteoroloji Genel Müdürlüğü uyarıda bulundu.

Ağır hastalar için sorun yaşatacağı düşünülen ve Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit tarafından dile getirilen ifadeye göre, koah, bronşit ve astım hastası ile yaşlılar için sağlık sorunu teşkil ettiğine dikkat çekerek, "Bu dönemde dışarı çıkmasınlar, pencerelerini açmasınlar, balkona bile çıkmasınlar"  durumun ehemniyetini dile getirdi.

YAZ AYLARINDA DAHA ÇOK GÖRÜLÜYOR 

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ni daha çok etkileyen toz fırtınası yaz aylarında da önlemsiz şekilde ve fırtına süresince özellikle bu hastaların çıkmaması gerektiğini dile getirdi. Daha sonra ekleyerek, "Bu dönemde çöllerde meydana gelen bir takım değişik rüzgarlara bağlı olarak kendi alanından yüzlerce kilometreyi etkileyen ve bazen günlerce havada asılı bir şekilde kalıp, o bölgede yaşayan insanların sağlığını ciddi anlamda etkileyen bir faktördür. Bu toz fırtınaları özellikle koah olan olgular, bronşiti olan olgular, astımı olan olgular ve yaşlı olan vatandaşlarımız için ciddi anlamda bir sağlık sorunu teşkil etmektedir. Bu fırtınanın içinde toz zerrecikleri, toz partikülleri ağız ve burun yoluyla akciğere girmekte ve akciğer içinde solunum yollarında nefes darlığı oluşturabilmektedir. Eğer ortam ve havaya baktığınız zaman böyle hafif gri görünüyorsa, rengi tabiri caize kapanmışsa, koyuluğa doğru gidiyorsa ve bu uçsuz bucaksız şekilde ise toz fırtınası olduğunu çok rahat bir şekilde anlayabilirsiniz. Her zaman için fırtına derken, sanki böyle çok sert bir hava esecek gibi, hayır öyle değil. Bazen gece yatarsınız hiçbir şey olmaz ama sabah kalktığınız zaman her tarafın böyle toz zerrecikleri ile kaplandığını görebilirsiniz" dedi.

 

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR