ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe kalkışmasına dair, "Yaklaşık bir yıl evvel Türk halkı darbecilere karşı çıktı ve kendi demokrasilerini savundu. 15 Temmuz 2016'da yaşamını yitirenlerin onur ve cesaretlerini takdir ediyorum." ifadelerini kullandı.


"TÜRK HALKI DEMOKRASİYİ KORUDU"


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'a kongreye dair tebriklerini ileten Tillerson, Türkiye'nin ciddi bir işbirlikçi olduğunu ve enerji hususunda da kavşak noktası durumunda bulunduğunun altını çizdi.

FETÖ'nün darbe girişimine dikkat çeken Tillerson, "Yaklaşık bir yıl evvel Türk halkı darbecilere karşı geldi ve kendi demokrasilerini savundu. 15 Temmuz 2016'dayaşamını yitirenlerin onur ve cesaretlerini takdirle karşılıyorum. Türk halkı, anayasalarındaki hakkı kullanarak ülkesini savundu. Yaşamını yitirenler ve yaralananları yad ediyorum." dedi.

Bakan Tillerson bunun dışında Dünya Petrol Kongresi'nin 2020'de de ABD'nin ev sahipliğinde yapılacağını açıkladı.

15 TEMMUZ ANLAMALARI BAŞLIYOR

Öte yandan Türkiye genelinde 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümü dolayısıyla anma törenleri başlıyor. Birçok siyasi partinin, sivil toplum kuruluşlarının ve bilhassa Reis-i Cumhur Erdoğan'ın yer alacağı etkinlikler bu hafta başlayacak.