19 Eylül 2019
  • Istanbul 23°
  • Ankara 31.11°
  • Izmir 29°
İmsak 05:15
Güneş 06:41
Öğle 13:03
İkindi 16:31
Akşam 19:15
Yatsı 20:36
BIST100.294
Dolar5,7046
Euro6,3106
Altın274,98

Ticaret Bakanlığı Kırtasiye Denetimlerine Başladı

Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetim Müdürlüğü ile Ankara Ticaret İl Müdürlüğü yetkilileri, 2019-2020 eğitim-öğretim yılı öncesinde kırtasiye dükkanlarını denetledi.

Ticaret Bakanlığı Kırtasiye Denetimlerine Başladı

Ticaret Bakanlığı Kırtasiye Denetimlerine Başladı

Ticaret Bakanlığı tarafından 2019-2020 eğitim-öğretim yılı öncesinde alınan önlemler doğrultusunda Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü ile Ankara Ticaret İl Müdürlüğü yetkilileri kırtasiye denetimi gerçekleştirdi.

Ankara'nın Yenimahalle ilçesi Macun Mahallesi'nde düzenlenen denetimlere katılan Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürü Ahmet Erdal, yeni eğitim öğretim yılının tüm öğrencilere, öğretmenlere ve velilere hayırlı olmasını dileyerek, "Bakanlık olarak biz 115 bin ürün denetlemiştik, şu ana kadar 155 bin ürün denetlemiş durumdayız. Güvensiz ürüne sıfır tolerans diyerek biz denetimlerimizi yapıyoruz. Güvensizlik oranını yüzde sıfıra düşürene kadar bu çabamız devam edecek" diye konuştu.

Denetim aşamalarında üç noktaya dikkat çektiklerini ifade eden Erdal, sözlerine şu şekilde sürdürdü: 
 
"Biz denetim aşamasında üç noktaya dikkat ediyoruz. Birincisi üretim ve ithalatçı firmaları bilgilendiriyoruz. İkinci aşama ise denetleme biz bakanlığımızın oluşturduğu veri tabanında risk analizi 30 ilde yoğunlaştık. Bu 30 il de özellikle üretim ve ithalatçı firmaların olduğu illerdir. Bakanlığımızın geçen sene faaliyete geçirdiği www.güvensizürün.gov.tr sitesinde uygunsuz ürünleri teşhir ediyoruz. Üçüncü olarakta bizler velilerimizi bilgilendiriyoruz. Velilerimize özellikle satıcısı belli ürünleri almalarını öneriyoruz. Ürünlerde CE işaretleri olmasını öneriyoruz. Kırtasiye denetimleri Ağustos ve Eylül aylarında daha çok denetimler oluyor."

Ticaret Bakanlığına bağlı ekipler, denetimde ürünleri inceleyerek, şüpheli gördükleri ürünlerden numune aldı.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz