Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ABD Ticaret Bakanı Ross ile Görüştü

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross ile konuşmasında Türkiye ile ABD arasında ticaret hacminin 100 milyar dolara yükselmesi için gerekli şartları konuştuklarını bildirdi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ABD Ticaret Bakanı Ross ile Görüştü

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ABD Ticaret Bakanı Ross ile Görüştü

Pekcan, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Türkiye’ye gelen Ross ile beraber sabah saatlerinde önemli bir görüşme yaptıklarını belirtti.

Bu görüşmede Türkiye ile ABD arasındaki ortak ticaret hacminin 100 milyar dolara yükseltilmesi için gerekli koşulları ortaya koyduklarını belirtirken şunları da söyledi:

"Görüşmemizde, sivil havacılık, otomotiv, otomotiv yan sanayii, mücevher, mobilya, tekstil gibi sektörel bazda ABD’ye ihracat kapasitemiz ve bu kapasitenin harekete geçirilmesi için yapabileceklerimizi görüştük. Bu çerçevede, özellikle ABD’deki dağıtım kanallarına erişim konusunu ele aldık ve sektörler bazında firmalara yönelik programlar hazırlamak konusunda mutabık kaldık. Bu süreci en kısa sürede başlatacağız. Ayrıca ikili ticaretimiz önündeki bazı engel ve uygulamaların kaldırılması ile ilgili somut beklentilerimizi kendilerine ilettik. Sayın Ross, 10 Eylül’e kadar ülkemizde bulunarak özel sektörle temaslar gerçekleştirecek. Ziyaretin sonuçlarını salı günü Ankara’da yapacağımız görüşmede ele alacak ve yol haritasını netleştireceğiz."

Son Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

 

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR