Kurban Bayramı’nın gelmesi üzerine bu ibadetin tamamlayıcısı olan teşrik tekbirleride bu sabah namazından sonra getirilmeye başladı. Kurban Bayramı’nın öncesindeki arefe gününde sabah namazından sonra başlayarak, bayram’ın 4. gününün ikindi namazına kadar, toplamda yirmi üç vakit farz namazından sonra birer kez getirilen tekbirlere teşrik tekbiri denir.

Teşrik Tekbiri şu şekildedir:

الله أكبر الله أكبر لا إله إلا الله والله أكبر الله أكبر ولله الحمد

‘Allahu ekber Allahu ekber. La ilahe illallahu vallahu ekber. Allahu ekber ve lillah’il hamd.’

TEŞRİK TEKBİRİNİN MÂNÂSI

‘Allah her şeyden yücedir, Allah her şeyden yücedir. Allah’tan başka ilâh yoktur. O Allah her şeyden yücedir, Allah her şeyden yücedir. Hamd Allah’a mahsustur.’

TEŞRİK TEKBİRLERİ UNUTULMAMALI

İslam alimlerinin büyük bir kısmı tarafından teşrik tekbirlerini getirmek vacip olarak görülmüştür. Bu sebepten dolayı Kurban Bayramı boyunca teşrik tekbirlerini getirmeyi unutmamaya dikkat edilmelidir.

Teşrik tekbiri ilk olarak arefe gününün sabah namazının farzının ardından getirilir. Son olarak ise bayramın 4. günü ikindi namazının farzının kılınmasından sonra getirilir.

Namazın üzerine fark kılındığı kullar, bu süre zarfında kıldığı farz namazların ardından teşrik tekbirlerini getirmesi vacip olur.