Siirt'e bağlı Pervari ilçesindeki Herekol Dağı'nda 6 teröristin sağ ele geçirildiği harekata dair çok önemli detaylara ulaşıldı.

İşte askerlerimizin uzattığı şefkat eline teslim olmak ile karşılık veren 4'ü kadın 6 teröristin ele geçirildiği harekatın detayları:

ÖNCE İHA'LAR TESPİT ETTİ

Keşif amaçlı havalanan İHA'lar, 7 kişilik terörist grubun, Şırnak'a bağlı  Bestler-Dereler lokasyonundaki Çakçako, Piro Tepesi, Okçular ve Doğan köyleri ile Yılan Çeşmesi ve en son olarak Erkent Yaylası'nı izleyerek Herekol Dağı, Sarıyaprak mevkisine gelişini adım adım takip etti. Telsiz dinlemelerinde bu terör grubunun Doğanca, Palamutlu ve Köprüçay Jandarma karakollarına saldırı hazırlığı içerisinde olduğu tespit edilince harekatın düğmesine basıldı. Operasyona ise helikopter kazasında şehit düşen Albay Gökhan Peker'in adı verildi.

ÖNCE TESLİM OL ÇAĞRISI YAPILDI

Teslim ol çağrılarına ateş ile karşılık verilince çatışma çıktı. 1 terörist operasyon esnasında öldürüldü. 6 terörist ise uzun süre teslim olma psikolojisine mahkum edildi.

TESLİM OLAN TERÖRİSTLERİN BEYANI! BİLSEYDİK TESLİM OLURDUK

Teröristler verdikleri ifadelerde, "Biz tuvalete gitmek için dahi sığınaktan dışarı çıkamamaktayız. Toplu teslim olmalar mümkündür. Fakat korku içerisindeler. Çünkü Kuzey Irak'tan bizi gönderdikleri zaman hep beynimize 'Sakın ola ki sağ ele geçmeyin, yakalandığınız takdirde işkenceyle mağruz kalıp öldürülürsünüz' deniliyordu. Askerin bizi tedavi etmesi, saatlerce dil döküp bizi sağ olarak çıkarmasına şaşırdık." diyerek teslim olmaktan korku duyduklarını fakat bunlara rağmen Türk Askeri'Nin sağ duyulu davrandığını ortaya koydular.