3 yılda 967’si örgütten kaçarak teslim olan 183’ü sağ ya da yaralı olarak yakalanan bin 150 kadın terörist PKK terör örgütünün dağdaki iğrenç düzenini anlattı. İstihbarat birimleri son 3 yılda örgütten kaçarak teslim olan ve operasyonlarda yakalanan toplam bin 150 kadın terörist ile yapılan görüşmelerden sonra bir rapor hazırladı. Raporda örgütün kadınları nasıl kullandığı, infaz ve intiharları nasıl gerçekleştirdiği yer aldı.

KADIN TERÖRİSTLERLE TEK TEK GÖRÜŞTÜLER

Tamamı kadın 6 kişilik ekip 200 günlük uğraş sonunda, 3 yılda 967'si örgütten kaçarak teslim ve operasyonlarda yakalanan bin 150 itirafçı terörist ve aileleriyle tek tek görüştü. Yapılan raporda kullanılan ifadeler kan donduruyor:

- Rojin Besta (Batman): Benden 11 yaş büyük biriyle evlenip 4 çocuğa anne olunca dağı kurtuluş yolu görmüştüm ama çıktığımın 5'inci gün istismara uğradım. Teslim olan bir arkadaşın anlattıklarından sonra geri dönme kararı aldım.

- Beritan Amed (Muş): Kandil'e geldiğimin ikinci gecesi istismara uğradım. Sabahleyin sorumlu olan kişiye söyledim. 'Gel bana anlat' olayı dedi ve götürdüğü kendi sığınağında onun tarafından da istismara uğradım.

- Gabar Rojbin (Bitlis): Üvey ana şiddetinden kaçıp PKK'ya katıldım. 5 yılda istismara karşı çıkan 11 kadının intiharına ve 8 kadının infazına şahit ettim.

- Rozerin Batman (Diyarbakır): Bedenimde gördüğüm işkence ve istismarın izleri bulunmakta.

- Sara Kanireş (Mardin): PKK'nın askeri kadın kolu YJA-Star'ın başı Hülya Eroğlu'na 'Bizi istismar kölesi gibi kullanıyorlar" dedim. 'Hepimiz bu yollardan geçtik' dedi.

- Berjin Amara (Şırnak): Kandil'de işkenceye karşı duran Mersinli Meryem ve Maraşlı Zöhre kurşuna dizildi.

- Beritan Sterk (Şanlıurfa): Kandil'de Duran Kalkan'ın istismarına uğradım.

- Dilovan Amara (Ağrı): Örgütte istismar suçundan kimse cezalandırılmadı. Örgütteki kadınların yüzde 79'u 15-22 yaşlarında.

İSTİHBARAT RAPORUNDAKİ VERİLER

- PKK'ya katılan kadınların yüzde 79'u 15-22 yaş grubunda, bu kadınların yüzde 55'i 15-18 yaşında kandırılarak ya da kaçırılarak dağa çıkarıldı.

- Dağa çıkan kadın teröristlerin yüzde 5'i üniversite, yüzde 13'ü lise, yüzde 59'u ortaokul veya ilkokul mezunu. Yüzde 11'i ise sadece okuma yazma bilirken, yüzde 12'si ise okuma yazma bile bilmiyor.

- Örgütün kandırıp ya da kaçırarak dağa çıkardığı kadınların yüzde 90'ı yaşına bakılmaksızın ilk 30 gün içinde istismara kurban gidiyor.

- Örgüt başları kadınları, erkek teröristleri motive etmede bir eşya gibi görüyor.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.