Eli kanlı terör örgütü PKK'ya ilişkin gerçekleştirilen başarılı operasyonlar sonucunda Silvan Barajı'nın yapımı giderek hız kazandı.

PKK mensupları, bölge insanının kalkınmasına büyük faydası olacak olan ve Güneydoğu Anadolu Projesi'nin ciddi ayaklarından birisi olan Silvan Barajı'nın yapımına engel olmak üzere şimdiye kadar birçok müdahale ve saldırıda bulundu.

Barajın yapımını tamamlaması yolunda pek fazla engelle karşılaşılmasına rağmen gerçekleştirilen saldırılar neticesinde çalışmalar aralıksız sürdürülürken, son zamanlarda terörle mücadeledeki ciddi operasyonlar neticesinde barajın inşası hız kazandı.

Silvan Projesi'nin odak noktası olan 175,5 metre yüksekliğe sahip olan Silvan Barajı'nın biran önce tamamlanması için ciddi bir şekilde çalışmalara devam ediliyor.

Terör saldırıları neticesinde tamamlanması 2 yıl geciken barajın hızlanması yöre halkını sevindirdi. Baraj 2019 yılının sonuna doğru tamamlanması bekleniyor. İnşası bittikten sonra baraj, ülke ekonomisi için 1,2 milyar lira katkısı olacak. Bununla birlikte 305 bin kişiye istihdam sağlanacak.

Çalışmalar karşısında destek gördüklerini ifade eden DSİ 10. Bölge Müdürü Murat Dağdeviren, ‘Öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız olarak Orman ve Su İşleri Bakanımız ve valimizden çok büyük destek görüyoruz.’ dedi.