Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın "terör örgütü üyeliği" suçlamasıyla yargılandığı dava, Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlandı.

Davadan önce içlerinde CHP Milletvekilleri Mahmut Tanal ve Sezgin Tanrıkulu ile HDP Milletvekili Mithat Sancar'ın da arasında yer aldığı grup, Ankara Adliyesi önünde toplanmaya başladı.

POLİSİN DAĞILIN UYARISINI DİKKATE ALMADILAR


Adliye önünde izinsiz basın açıklaması yapmak isteyen gruba polis ekipleri müsade etmedi. Dağılmaları yönündeki ikazları dikkate almayan gruba müdahalede bulunuldu. Müdahalenin ardından 12'si kadın 24 kişi gözaltına alındı.

GEZİCİ EMİNE CANSEVER DE ORADAYDI


Gezi Parkı olayları sırasında Taksim'de sapanla polise taş atmasıyla tanınan Emine Cansever, şimdi de terör suçundan yargılanan Gülmen ve Özakça'ya destek vermek için adliye önündeydi.

Ankara Adliyesi'nde polis müdahalesi: 24 gözaltı

Ankara Adliyesi'nde polis müdahalesi: 24 gözaltı

BAKAN SOYLU AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Trabzon’da katıldığı bir programda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın yaptıkları açlık grevi hakkında konuştu. ‘’Bunlar daha önce 25 kez gözaltına alınmış’’ dedi.

Bakan Soylu yaptığı açıklamada ‘’Biri öğretmen biri akademisyen olan iki kişi açlık grevi yapıyor ve yine bunlara desteğe CHP’li vekiller ve HDP’li vekiller gidiyor. Hatta bazı vekiller yemek arasında bunların yanına gidip açlık grevlerine destek veriyorlar. Bu biri akademisyen ve öğretmen olan kişiler güya OHAL kapsamın da çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç ediliyorlar. Mesleklerine geri dönmek içinde açlık grevi yapıyorlar. Çıkan haberlerde ise bunların eğitimci olduğuna vurgu yapılarak olayı daha kolay yönetmek için algı yapıyorlar, tiyatronun daha iyi oynanmasını sağlıyorlar.

Peki ben bir şey sormak istiyorum; bu insanla Kasım ayından beri açlık grevi yapıyorlar bunlara destek veren vekiller ve basın mensupları neden DHKP-C üyesi olduklarını söylemiyorlar. Dün de söyledim siyaset terör örgütlerinin oyuncağı olmamalı.